Познаваме Десислава Бошнакова предимно покрай креативните й идеи и хубавата усмивка.
Сега обаче я виждаме в една малко по-различна светлина, която доразвива досегашните ни впечатления и добавя нови.
Поводът е излизането на книгата „Родени 1971“.
Външно тя представлява голямоформатна и не особено дебела книга с интересен дизайн (твърда корица от кашон, приятен изглед на страниците и хубав печат), напомняща нещо между списание, албум и тетрадка с илюстрации.
Вътрешно съдържа 71 интервюта със 71 души, родени през 1971 година. Участниците са избрани на нещо като полуслучаен принцип – от една страна, за годината им на раждане е съобщил Google, а от друга, всички те са постигнали успехи у нас и в чужбина.
Колкото до повтарящото се число, то не е случайно, защото годината на раждане на тези хора е достатъчно важна като изходно начало.
През 1971-ва се случват куп много важни събития - излизат Imaginе на Бийтълс и "Портокал с часовников механизъм" на Кубрик, започва July Morning и се състои първото успешно кацане на Марс.
Това, разбира се, може да се каже за всяка година от миналия динамичен век.
Интересното обаче предстои под формата на чиста математика.
Когато родените през 1971-ва са на 18 (1989-та), България преживява голямото събитие в най-новата си история, а още 18 години по-късно (2007-а) страната влиза в Европейския съюз.
Това е и причината въпросите в интервютата да са 18 и дотук спирам с числата.
И продължавам с интервютата.
Сред интервюираните са както самата авторка, така и Асен Блатечки, Витомир Саръиванов, Виктор Чучков, Камен Донев, Десислава Шпатова, Досю Амуджиев, Иво Сиромахов, Мариела Камбурова, Стоян Радев и Христо Петков и още много други.
Те са любопитни, защото по някакъв начин дават идея защо в България изобщо са останали талантливи и успели хора, след бума на емиграцията през изминалото десетилетие.
Дават ни и идея какво правят, какво обичат и какво мислят същите тези хора.
Запознават ни с онези от тях, които не са под светлините на прожекторите ежедневно, но трудът и постиженията им заслужават не по-малко слава от тази на актьорите, музикантите и режисьорите.
Срещата е разнообразна и единственото общо между всички се оказва това, че оставането в България е било винаги въпрос на личен избор на участниците.
Което е готино някак. Защото е важно да сме оптимисти.
Книгата се издава от RoI Communication.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.