През април 2008 г. книгата на Ранди Пауш „Последната лекция“ оглавява класациите на "Амазон" и "Ню Йорк Таймс" и се задържа на челно място в продължение на 41 седмици, превръщайки се в една от най-продаваните книги не само в Америка, но и в целия свят.
Списание People обяви “Последната лекция” за една от десетте най-хубави книги за 2008 г.
Само за няколко месеца тя достигна рекордни продажби от над 4 милиона екземпляра и беше преведена на повече от 40 езика.
Каква е причината толкова хора по целия свят да обърнат внимание на професора по компютърни науки и неговата малка книжка?
Отговорът е в живота на нейния автор.
Ранди Пауш е уважаван преподавател, женен е за жената на мечтите си и има три деца – на 1, 2 и 5 години. Когато узнава, че е болен от рак на панкреаса с множество разсейки в цялото тяло, веднага разбира, че това е смъртната му присъда.
И когато от университета му предлагат да изнесе “последна лекция”, което е често срещано явление, при което от лектора се очаква да резюмира идеите си от лекционния си курс, за Ранди това се оказва последна лекция в буквалния смисъл на думата.
Така този умиращ човек решава да я озаглави „Да осъществим детските си мечти“ и в нея вместо за смъртта говори за живота. При това – за пълноценния живот, в който трябва да се радваш на всеки миг.
Всичко, което Ранди Пауш казва на студентите си, стига не само до тях, а и до стотици хора в мрежата.
В интернет записът се гледа от повече от 10 милиона човека.
Невероятната популярност на лекцията и книгата ясно показва, че светът се е уморил от ширещия се в последно време цинизъм и чистият идеализъм му е крайно необходим.
А след палиативното лечение, което за известно време забавя разрастването на туморите, на Ранди му е дадена кратка отсрочка.
Така, с помощта на журналиста от "Уолстрийт Джърнъл" – Джефри Заслоу, се ражда “Последната лекция”.
Части от нея можеш да прочетеш тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.