IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Магията на въображаемия свят

Романът „Пейзаж, рисуван с чай” на Милорад Павич е пътеводител в невероятния свят на големия сръбски писател

Магията на въображаемия свят

В съвременната литературна ситуация много често феновете колективно преживяват определен въображаем свят – групи от хора по света, без да се познават помежду си, „живеят” на Средната земя, в Света на диска, в Училището за магии.

Речниците и кръстословиците на един от най-големите съвременни сръбски автори - Милорад Павич (1929) - са определено едно такова място, където многобройните фенове „се изгубват”, за да се срещнат и за да намерят себе си.

Двете книги-пътеводители в света на Павич са „Хазарски речник” и „Пейзаж, рисуван с чай”.

Това са постмодерни романи, в които читателят може да „влезе” от всяка страница, които предполагат реална връзка както между различните читатели, така и между читатели и герои.

Това са изключително смели пътувания във времето и пространството – интерактивни литературни приключения, изпълнени с лирична чувствителност и прозрения за историята на човечеството.

Романът “Пейзаж рисуван с чай” е основно произведение за разбирането на естетиката и философията на Павич. Книгата е вдъхновена от посещението на писателя в Света гора и в Хилендарския манастир през 1973 г.

Излиза с подзаглавие “роман за любителите на кръстословици”, тъй като отделните глави могат да се четат водоравно или отвесно, без да се спазва строга последователност.

Със смесването на реалност и фикция, историческо и актуално, тeкстът провокира читателя да мисли за света като място на неочаквани преплитания и паралели, подчинени на принципа на всеобщата космическа връзка.

В тях, както и в хода на повествованието, е въвлечен и самият читател не само по силата на избора си как да чете романа, но и като обект на несподелената любов на главната героиня.

Българският читател ще бъде заинтригуван от начина, по който Павич проблематизира темите за идентичността, свободния избор, предопределението и търси тяхното проявление от епохата на ранното християнство до времето на Тито.

Още с публикуването си през 1988 г. романът получава престижната литературна награда Меша Селимович и е обявен за най-четената книга на годината.

Преведен е на 12 езика.

Вижте три кратки цитата от книгата тук.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата