На българския книжен пазар излезе първата книга от поредицата Неслученият канон.
Тя се нарича „Български писателки от Възраждането до Втората световна война” и е посветена на научния опит да бъде реабилитирано женското писане в българската литература.
Сборникът съдържа статии на български литературоведи, които разглеждат от една страна проблемите на пренебрегването на жените писателки и техните произведения, а от друга – механизмите на компенсация чрез които все пак българската женска литература е оцеляла през десетилетията.
По тези теми мнение дават както утвърдени литературоведи, така и млади автори – от Милена Кирова, Милена Цанева и Инна Пелева до млади изследователи и докторанти.
В книгата се разглежда каква е цената на литературната слава, която една жена трябва да заплати, за да бъде наречена велика писателка или поетеса.
Проследява се как Багряна възприема и преосмисля „мъжките” ценности на романтическата възвишеност.
Темите се отнасят до случилата се литературна история и до несъстоялата се, осуетената „женска” литературна история.
Понякога литературните анализи се оказват недостатъчни и се налага да се докоснем до биографиите на писателките и духа на времето.
Припомнени са забравени факти и произведения като литературният скандал между Ана Карима и Евгения Марс, който довежда до съдебен процес.
Описано е и предизвикателното поведение на една българска интелектуалка от XIX в. (Екатерина Каравелова); литературният опит, заключен в писмата на Мина Тодорова.
Ребусът на забравената литература предизвиква използването на интересни изследователски методи като социологията на Пиер Бурдийо и психоанализата на Ана Фройд.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.