Романът на Аравинд Адига излиза у нас на 19 ноември.
“Белият тигър” показва и двете страни на най-населената държава в света − от едната страна е нова Индия, яхнала невиждания икономически растеж, благодатна почва за агресивно напъпващото консуматорство и разцъфтяващи стокови пазари в модернизиращите се градове.
Навсякъде другаде е всекидневната (или старата) Индия, която куца, пъшка, кашля и храчи.
Близо 30 милиона души живеят в постоянна несигурност за прехраната си и са готови да се избиват помежду си.
Острият като бръснач поглед на Адига рисува тези две Индии с дълбоко познаване и мрачна ирония.
Той показва какво се случва, когато обитателите на едната страна се смесят и сблъскат с тези от другата.
Главният герой на романа, Балрам Халваи, нарича себе си “самоук предприемач”. Романът е построен като неговото писмо-изповед към китайския премиер, който е на посещение в Бангалор, за да проучва възможностите за бизнес партньорства.
В седем последователни нощи Балрам описва в писмото собствения си генезис. Неговият глас е увлекателен – саркастичен и забавен, той описва множеството несправедливости на модерното индийско общество – на места с балансиран хумор, а другаде с истинска ярост.
Ако сте имали идилична представа за Индия като за духовна люлка, обитавана от добри и наивни като деца хора, този роман ще я помете. При всички положения “Белият тигър” е забележително художествено произведение.
Ето какво пише за книгата и Кевин Ръшби от The Guardian: „Първият роман на Аравинд Адига е построен като нагла, непоколебима изповед на един лъжец, убиец и философ, който има наглостта да оспорва низшето си положение в житейския ред.
Неуважението му към по-възрастните и по-висшестоящите от него е шокиращо – дори Махатма Ганди не е пощаден от безсрамния му език.
Навярно Балрам говори с гласа на новата Индия. В този остроумен роман-притча за променящото се индийско общество има много за похвала, но и много за размисъл”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.