Книга за Гео Милев и немската култура в началото на 20-ти век излезе на книжния пазар у нас.
Текстовете в „Главата ми – кървав фенер...“ от Анастасия Цандер са обединени от темата за връзките на поета с немскоезичната литература и култура.
Едно централно събитие в биографията на Гео Милев – неговото участие в Първата световна война, – съществено допринася за задълбочаване на тези връзки и същевременно за проявяване на тяхната диалектика.
Тежко раненият край Дойран и лекуван от холандски хирург в Берлин български поет е типичен представител на европейското военно поколение от началото на XX век, унифицирано от разрушителната стихия на Голямата война.
Едно от най-хубавите стихотворения на Гео Милев е озаглавено именно “Главата ми – кървав фенер” . Именно то емблематично изразява светоусещането на това военно поколение.
Принос към биографията на Гео Милев представляват новооткритите документи за лечението му в Берлин – бележките в операционните книги на д-р Есер, снимки и други материали за това лечение.
С помощта на Института по история на медицината в Берлин авторката успява да установи връзка с нидерландския медик д-р Баренд Хезекер, сътрудник на Центъра по пластична хирургия към Медицинския факултет на Ротердамския университет “Еразмус” и автор на дисертация за д-р Есер.
Сборникът предлага и изследванията за берлинските контакти на Гео Милев, особено важна е връзката с експресионистичните списания „Щурм“ и „Акцион“. Две статии са посветени на Гео Милев като театрал.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.