IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Поредно плагиатство докара милионите на един режисьор

Планетата Пандора не е измислена от Камерън, а от Стругацки

Поредно плагиатство докара милионите на един режисьор

Eстествено е, че вече няма нищо ново под слънцето и все пак това не трябва да е извинение за плагиатството.

Така световноизвестният фантаст Борис Стругацки обвини режисьора на „Аватар“ Джеймс Камерън в плагиатство.

76-годишният руски писател заяви, че сюжетът на лентата, която вече покори милиони зрители по цял свят, е взет от цикъла романи на братя Стругацки „Мир полудня“, издаден още през 60-те години на миналия век.

„Американците са „заимствали“ нашата идея. Това е много неприятно. Но да взема да се съдя с тях ли?“, пита Борис Натанович.

Във всичките си интервюта, които режисьорът Джеймс Камерън е дал след началото на триумфалното шествие на „Аватар“ по световните екрани, той твърди, че сам е написал сценария на филма още през 1995 г.

Разказвайки това, създателят на „Титаник“, меко казано, лъже: планетата Пандора от филма „Аватар“ с цялата й флора и фауна се е появила три десетилетия по-рано в цикъла романи на братя Стругацки, коментира руското електронно издание LiveNews.ru.

Ето как литературните енциклопедии описват създадения от братя Стругацки свят на Пандора: „Пандора – популярен курорт от планетарен мащаб.

Голяма част от нея е покрита с джунгли, пълни с опасна извънземна фауна. Според някои сведения в горите на Пандора живеят най-малко две хуманоидни цивилизации. Въпреки нечовешките усилия на службите за сигурност всяка година на Пандора загиват и се осакатяват десетки хора“.

„Аватар“ сякаш илюстрира книгата на братя Стругацки. Например в романа „Безпокойство“ на Пандора попада и се заселва при аборигените биологът Михаил Сидоров.

Във филма Сидоров се превръща в морския пехотинец Джейк Сали. В книгите на двамата фантасти коренните жители на планетата приличат на кучета, а във филма – на котки.

Самият Камерън определи своя филм като „приключение в джунглите с екологичен подтекст“.

„Създадохме цял свят, цяла екосистема от фантастични растения и същества, и местни жители с богата култура и собствен език. Източник на вдъхновение за сценария бяха научнофантастичните книги, прочетени в детството“, разказва режисьорът.

И ако Камерън споменава за романите на Едгар Райс Бъроуз, то за прочутия „Мир полудня“ той не отронва нито дума.

76-годишният писател, научавайки това, само се усмихва тъжно. „Най-вероятно няма да отида на филма. Макар да ми е любопитно. какво са направили в Холувид от нашата идея“, заяви Борис Натанович.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата