Новата книга на Владимир Воронски „Болна роза“ излиза на книжния пазар у нас.
Задълбочено критическо изследване върху емблематичните за световната литературна класика произведения „Болната роза” на Уилям Блейк, „Гарванът” на Едгар Алън По, „Медуза” и „Ченчи” на Шели, вампирската поема „Ламя” на Джон Кийтс и „Макбет” на Шекспир.
Авторът с лекота, но обосновано и интригуващо, прави паралели с лириката на античността и изкуството и литературата на Ренесанса.
Готически привкус е стаен в авторските Черни сонети, белязани от настроението на Болната роза, пронизващо цялата книга.
Книгата на Воронски представя няколко класически произведения на английската литература посредством един своеобразен авангарден критически подход, разработен в дълго търсения от автора т.нар. жанр на критическия етюд.
За разлика от стандартните критически текстове критическият етюд не си поставя за задача да предложи определена метатекстова концепция към дадено художествено произведение, а да създаде или предаде на своите читатели определено настроение.
Текстовете, включени в книгата, са The Sick Rose на Уилям Блейк, The Raven на Едгар Алън По, On the Medusa of Leonardo da Vinci in the Florentine Gallery на Пърси Шели, вампирската поема Lamia на Джон Кийтс и мрачната трагедия на Шекспир Макбет.
Те са подбрани и подредени изключително субективно, като са избегнати литературноисторическите и литературоведските принципи, които нямат търсената импресионистическа логика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.