Риалити форматите отдавна се превърнаха във въплъщение на всичко, което не е наред в модерното медийно информационно общество.
От Оруел до съвременните автори – докато формати като Big Brother имат успех, а опитите за контрол от страна на управляващите върху личния живот на гражданите продължават, литературата ще се занимава с темата.
Поредната книга, която я експлоатира, е „Риалити“ на Серхио Бисио.
Сюжетът й проследява атентат срещу сградата на аржентинска телевизия, която е атакувана от терористичен отряд. Служителите са взети за заложници.
Отвън се струпват полицаи, експерти по тероризъм, новинарски екипи и тълпа любопитни хора.
Но петима от похитените нямат представа какво се случва. Те са финалисти в „Биг Брадър” и контактът им с външния свят вече е изцяло под контрола на терористите. Екстремистите смятат, че шоуто е квинтесенция на всички злини на западната култура, и осъзнават, че може да го използват като страховито средство за пропаганда.
Целта на похитителите е да покажат на зрителите упадъка и порочните нрави на съвременното общество, като манипулират участниците в шоуто.
Затворените в Къщата са принудени да проявят най-низките си страсти и резултатът очаквано е ужасяващ – милиони зрители стават свидетели на скандални признания и прояви на насилие, а в крайна сметка се оказва, че невинни няма...
Динамична и провокативна, „Риалити” е майсторски написана сатира за фалшивите ценности и разрушителните амбиции.
Серхио Бисио (р. 1956 г.) е писател, поет, драматург и сценарист. Той е един от най-талантливите съвременни аржентински творци.
Автор е на 20 романа, стихосбирки, разкази и пиеси. Работи и като телевизионен и киносценарист.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.