На 7 декември от 19,00 часа в пловдивската галерия Сариев с авторския пърформанс „Вечерята на Франкенщайн“ ще бъде открита самостоятелната изложба със същото име на Алла Георгиева.
Събитието продължава авторските търсения за визуализиране на болезнените проблеми на съвременното живеене, като акцентът е върху токсичността на храната, която през XXI век става все повече изкуство (изкуствена, поглъща се с очи, а не с уста).
Проектът фокусира вниманието върху проблема с подмяната на натуралната и здравословна храна с вредни за здравето храни-мутанти, с които са принудени да се изхранват обитателите на градската джунгла.
”Храната", казва авторката, "изглежда завинаги е загубила своята „невинност” и е останала „девствена” само в натюрмортите от миналите векове”.
Основен акцент на изложбата е серията „Натюр Mortes” – 4 цветни фотографии – пряк диалог и интерпретация на популярни холандски и фламандски натюрморти от ХVII век.
Златният век на Нидерландската икономика е моментът, в който вкусната и красива храна става национален символ, а опоетизиращият я натюрморт е издигнат на пиедестал.
Така изобразяването на красотата на храната става доходоносен бизнес на около две хиляди художници. И класическият сюжет от ХVII век се превръща в гледка от лабораториите на XXI век.
Срещата между тях и преливането между изкуство и начин на живот в изложбата са издигнати до културологичен проблем.
Пърфомансът „Кулинарно арт шоу - Вечерята на Франкенщайн” е хумористична пародия на кулинарните шоута, смесваща популярни хранителни митове, утопии, химически опити и рекламни трикове.
Пърформърите приготвят „красиви, вкусни и полезни” ястия от най-вредните продукти, предлагани на българския пазар.
„Вечерята на Франкенщайн” в Галерия Сариев е първа част от дългосрочния проект на авторката „To Eat or not To Eat”, изследващ процеса на хранене в исторически, социален, философски, политически и културен аспект.
“Вечерята на Франкенщайн” е перифраза на популярния термин „Храната на Франкенщайн” / Frankenstein Food, с който световната организация Greenpeace обозначава генно-модифицираните продукти.
Алла Георгиева е от авторите в съвременното българско изкуство с дългогодишно и емблематично присъствие в български и международни арт проекти.
Теми в творчеството й са съблазнителното лице на фетишите и тяхната фашизоидна същност, мимикрията на жестокостта под формата на невинност, патологията и травмата, скрити зад идиличното.
Те се разгръщат последователно в работите и през годините със средствата на фотографията, инсталацията, обекта, видеото и живописта.
Авторката е родена в Украйна, където завършва и Академия за изкуство и дизайн в Харков. От 1989 година е член на Съюза на българските художници. Осъществила е серия самостоятелни изложби и е участвала в множество групови. Носител е на редица награди и отличия.
Изложбата „Вечерята на Франкенщайн“ продължава до 28 януари 2011 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.