Изложба по повод 145 от рождението и 90 години от смъртта на Ярослав Вешин (1860-1915) се открива тази вечер в Националната художествена галерия (НХГ).
По-голямата част от картините, включени в експозицията, се показват за първи път след 1920 г., когато ученици на Вешин организират единствената му самостоятелна изложба у нас, наречена "Възпоменателна Вешинова изложба".
При подготовката на втория подобен проект особено внимание е отделено на рисунките от колекцията на НХГ, които досега не са представяни на публиката.
През 1887 г. Ярослав Вешин показва в Мюнхен своята "Словашка сватба" - картината, която му носи европейска известност. В колекцията на НХГ се пазят 16 маслени етюда към нея. Според критиците тези малки по формат произведения са сърцевината на живописното виждане на художника и определят диапазона на неговия импресионизъм, който по-късно в българското изкуство ще стане катализатор на новите, модернистични тежнения от началото на 20 век.
"Отстъплението на турците при Люле Бургас", "Атака", "Самарското знаме" са признати за най-известните произведения в българската батална живопис и върхови постижения в творчеството на Ярослав Вешин.
Някога, по повод възпоменателната Вешинова изложба през 1920 г., Андрей Протич пише: "Вешин не спада към художниците, които създават нови направления в изкуството. Той не спада и към художниците, които са се борили и прокарали един току-що създаден стил. Но Вешин е един извънредно голям талант".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.