На 3 май в галерия Ракурси ще бъде открита изложбата „История на ореолите“ на Атанас Хранов.
В нея авторът показва своите последни живописни платна и метални обекти.
В творчеството си авторът свързва реално и въображаемо, абстрактно и фигурално.
Независимо от жанровете, в които работи и медиите, които използва, при него свободните форми се редуват с природни и архитектурни елементи и образи, свързани от ярък, кадифен колорит.
От глухарчето до Триумфалната арка и от свода на миглите до тенекиения нимб над главата на светеца в храма, Атанас Хранов разказва историята на ореолите.
“Ореолите са буквите от историята на невидимото, които Господ ни учи да сричаме с уморени очи. Ореолът е трептящ въздух над главите, щом Божия пръст се спре върху нас. Ореолът е светла рамка, в която мрака спи като младенец. Ореолът е огледало, в което не можеш да видиш себе си, но си свободен да опитваш цял живот.”
Чрез чугун и сребро Атанас Хранов отлива невидимото и го прави прозрачно.
За да разберем, че любовта е поляна със златисти глухарчета, а животът – кратък опит да задържим дъха си...
Атанас Хранов е роден през 1961 година в Пловдив. Завършва Национална художествена академия в София със специалност “Дърворезба” при проф. Антон Дончев.
От 1992 година до днес е осъществил над 30 самостоятелни изложби в България, Гърция, Люксембург и Германия и е участвал в над 20 колективни експозиции у нас и в чужбина. Живее и работи в Пловдив.
„История на ореолите“ продължава до 17 май.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.