Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ) показва част от дарението на Иван Дреников. Най-старият от експонатите е от 900-та г. преди Христа, а най-новият - от 1350 г.
От днес във фоайето на НГЧИ ще бъдат изложени две керамични вази. Едната е изрисувана с ягуари и датира от 900-400 г. преди Христа. Съдът, висок 25 сантиметра, е от времето на цивилизацията Чавин. Другият съд - ваза-свирка, е принадлежал на цивилизацията Наска-Хуари и е от 600-900 г.
Наскоро Дреников дари на НГЧИ и три образеца на художествения текстил от Индия и Тибет от 17-19 век.
Иван Дреников е сред българите, живеещи в чужбина. Роден е в София през 1935 година. Син е на известния в миналото авиатор и спортист Георги Дреников, основоположник на безмоторното летене в България, носител на първото за страната олимпийско отличие (бронзово) от Олимпиадата през 1936 г. в Берлин.
През 1963 г. учи в Сорбоната, Париж, след което се установява в Каракас, Венецуела. През 1978 г. създава, заедно със своя брат д-р Кирил Дреников, Института за балкански изследвания в Брюксел, Белгия. Основател и директор от 22 години е на отдела за стари и редки книги, ръкописи и географски карти на Националната библиотека на Венецуела.
В Париж и Каракас са издадени 13 негови книги и има над 150 публикации на исторически, източнофилософски и психологически теми, както и за изкуство, йога, парапсихология. Те са писани на френски, испански и български език.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.