Рускинята смята да пусне на пазара „оригиналния“ вариант на книгата още този уикенд, съобщава агенция Ананова. Самухина твърди още, че ръкописът е закупен от семейство Форд, които са наследници на близък приятел на автора Джонатан Суифт.
„Навремето те също са се опитали да издадат книгата, но все не са вярвали, че това е оригиналът. Аз също бях скептична, но след преглед от специалисти, които доказаха възрастта й и автентичността на почерка – повярвах“, коментира Самухина.
Книгата съдържа и бележка, писана от самия автор, в която той обясява защо е премахнал еротичното съдържание от произведението си.
Специалистът по творчеството на Джонатан Суифт – Херман Реал, кометира, че това е „евтина шашма" с цел да се вдигнат продажбите на новото издание.
Романът “Пътешествията на Гъливер” е написан в началото на 18 век, но въпреки многобройните си издания оттогава насам не спира да ни изненадва с откритията, които авторът е втъкал в сюжета. Малцина знаят, че “Пътешествията на Гъливер” е първата западноевропейска художествена творба, в която се споменава Япония.
Освен това в третата част на книгата – “Пътуване до Лапута, Балнибарби, Лъгнаг, Глъбдъбдриб и Япония”, Суифт описва с поразителна точност двата спътника на Марс, които учените наблюдават едва 150 години след първия тираж на книгата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.