Ива Александрова е учила мода в лондонския колеж Central Saint Martin's. През пролетта на 2011 тя завършва колекцията си и прави първата си професионална фотосесия на нейни модели. На 1 септември може да видите колекцията й от вечерни тоалети в Склада. След това те ще бъдат представени и в Лондон.
Разкажи повече за събитието, което ще се случи в Склада на 1 септември?
Винаги съм харесвала Склада като пространство и там правихме част от фотосесията, защото дрехите се вписват много добре там. Тогава дойде и поканата да направим представяне на моделите на това място. Така се завъртяха нещата. Представянето в Склада няма да е класическо модно ревю. Ще бъде по-концептуално, тоалетите ще бъдат представени като инсталации. Самите дрехи имат собствена структура и много прецизна изработка и този начин на представяне позволява това да се види и оцени.
От колко време се интересуваш от мода?
Винаги съм се интересувала от мода, красиви дрехи и интересен дизайн. А миналата година започнах да уча мода и дизайн в Central Saint Martin's в Лондон, което е едно от най-добрите училища. Там развих тази колекция и реших да продължа, да видя дали ще мога да я реализирам и какво ще се получи.
Защо избра да покажеш колекцията си в България?
Макар че живея от години в чужбина, винаги съм била свързана с България. Тук е доста по-лесно да се организират някои неща, има много добри професионалисти. За мен изработката на дрехите е много важна, защото моделите са много изчистени и с прави линии. Намерих ателие, в което хората имат подобни на моите виждания и държат на прецизната изработка. Работихме много добре заедно, обсъждахме детайлно как да се направи всеки един модел. Научих много от тях.
След Склада къде другаде ще може да се види колекцията?
Целта ми е да я покажа освен в София и в Лондон. Там организирам събитие, което ще е свързано с Лондонската Седмица на Модата 16-21 Септември 2011.
За къде са предназначение тоалетите?
Те са вечерни и са предимно за млади момичета и жени, които се стремят да изглеждат различни. Самите дрехи са вдъхновени от готическата архитектура, от силуета на катедралите. Като цяло силуетът на цялата линия е прав и структуриран. Бродериите са стилизирани от една скулптура, която много ме впечатли. От друга страна това готическо усещане е смесено с уличната мода – до голяма степен некомформистко, желание да бъдеш различен. Това са дрехи, с които не можеш да отидеш на планината. Те са свързани с градската среда. Материите са много интересни и експериментални.
Изкушава ли те да правиш сценични костюми или декори за киното и театъра?
Да, подобна работа е много интересна, защото създаваш нещо, от един измислен свят, в който автор си и ти. Ставаш част от магията. Струва ми се много креативен процес.
Самотно ли е заниманието на дизайна?
Напротив, аз не мога да работя сама. Черпя вдъхновение от улицата, от хората, от новите неща, които се случват. Дори музиката, която слушам докато правя модели ми влияе. Не мога да си представя някой да стои в изолация и да рисува модели. Плюс това подобна дейност е обърната директно към хората. Тя трябва да бъде свързана с тях и по-някакъв начин да отговаря на техните търсения.
Как се обличат жените в Лондон и тук?
В Лондон хората много повече държат на облеклото си, тъй като там има силно желание за индивидуалност. Особено в Източен Лондон, където живея и където искам да бъда. Този стремеж да направиш нещо различно е много силен. Дали ще е музика или стрийт арт, все едно. Хората търсят нещо различно. Тук не се влага толкова голяма мисъл в облеклото. Хората, като че ли нямат изразено силно отношение към стила си.
Имаш ли си любими дизайнери?
Да, по принцип Alexander McQueen е един от любимите ми дизайнери, със структурата и визията на своите творения, харесвам и неговата наследничка Сара Бъртън, също така и Йоджи Йамамото. От българските дизайнери харесвам Мариела Гемишева.
Пари или въображение му трябват на човек за да се облича добре?
И двете. Когато имаш пари, не значи че имаш въображение да ги използваш. Но трябва да имаш някакво ниво на материална осигуреност за да можеш да мислиш свободно за това как да се облечеш.
Важи ли поговорката по дрехите посрещат?
Зависи от мястото. За бизнес среда със сигурност. Винаги ако си облечен по-екстравагантно ще ти обърнат внимание, друг въпрос е дали това ще има позитивен или негативен ефект.
Какви са съвременните модни тенденции?
Това, с което се занимавам аз е етична мода. Това е обобщаващ термин, който описва определено течение в модната индустрия и модния дизайн. Свързан е с много неща – с осъзнаване на факта, че модата е важна част от начина, по който се консумира в едно общество и има различни влияния. Това, на което аз обръщам внимание е процеса на производство. В един глобализиран свят като нашия производството на дрехи е част от един много мащабен процес, който обхваща много държави и хора. Стремежът към създаването на бързи и евтини дрехи води в много случаи до експлоатация и до производство на ниско-качествени дрехи, които изхвърляме след няколко пъти носене. Моята идея е с тази линия, до колкото аз имам възможност, да повлияя на производствения процес. Акцентирам на това да познавам производителите, които използвам, работните условия на хората и т.н. Стремя се и когато е възможно да използвам платове, които са произведени по подобен начин. Това е дълъг и сложен процес, но е нещо, в което вярвам и върху което искам да работя.
Възможно ли е това?
От нас зависи. От стремежа ни да се привлече вниманието към идеята да не си част от бързата мода. Да забравиш какво е да си купиш блуза и да я хвърлиш след седмица. Първо е ясно, че този труд е минимално заплатен. Второ, са използвани транспортни и други разходи като замърсяване на околна среда, и т.н. Стремежът на етичната мода е да се създават качествени продукти, които отговарят повече на желанието за стил, отколкото на влиянието да се следват бързи модни тенденции.
Това ли е бъдещето?
Бъдещето се формира от хората и до голяма степен от изборите, които те правят. В нашия консуматорски свят, всеки един от нас като потребител има право на избор и чрез това право ние можем да влияем на индустриите. Етичната мода е нещо, което не е модна тенденция и ще навлиза все по-широко в света на дизайна. А и начинът, по който се обличаме, по някакъв начин подсказва как консумираме живота си.