Ето какви са акцентите от програмата на "Град и публични пространства".
В рамките на Нощта на музеите и галериите в Пловдив може да се види платформата“Международни проекти”, за чийто куратор в тазгодишното издание е поканена Яра Бубнова.
Неин проект е “Карта на източноевропейското изкуство” (East Art Map, 2002) на групата художници от Словения IRWIN. Работата ще бъде показана за осемте часа на Нощта на музеите и галериите – Пловдив в независимото пространство на ул. “Отец Паисий” 36. Специален гост и представител на IRWIN ще бъде член на групата -художникът Миран Мохар.
В кино „Космос” може да се види прожекция на документалния филм за хронологията около спасяването на бившето кино Комсомол. „Homo faber – Franky“ е интерактивна видео инсталация на Велизар Димчев и Калоян Димитров
Името е латински израз, който буквално означава „човек ковач“ (на инструменти, на щастието си, на съдбата си), „трудещо се човешко същество“. Словосъчетанието се среща често във философската книжнина, за да обозначи хората като творци на своята среда, като произвеждащи инструменти същества. В антропологията homo faber е работещият, произвеждащият човек. Франки е типичен представител на постконсуматорското общество. Видео инсталацията поставя всеки случаен зрител в ролята на Франки чрез този интерактивен видео колаж.
Работата на следващия проект PLOVEDIV е вдъхновена от виждането на съвременния човек за града, за комуникацията и креативните начини, по които може да брандираш мястото и емоциите си. Работата включва светлинен надпис на ключово, но не натрапчиво и все пак скрито място за града и малки сувенирни обекти в свободна продажба. Към многото си имена днес Пловдив добавя и още едно – PLOVEDIV.
Авторите на проекта – Симеон Тодоров и Милен Гелишев, са съответно учител по английски и художник, а това е първият им съвместен проект.
Следва Градски портрет 2.0„Влез в рамка“ - е аудио-визуален проект, който чрез прожекция на анимирана графика и видео портрети цели да представи споделената среда като организъм, съставен от различни „експонати", всеки от които носи своя собствена стойност.
В рамките на събитието ще има още и Нова обществена библиотека „Отец Паисий“. Това е мобилна читалня, създадена в стар тролейбус. Улица „Отец Паисий“ е избрана за място на проекта от една страна заради името, което носи, и от друга – защото там е бил пуснат в движение първият тролейбус в Пловдив. Мобилната библиотека е разположена пред тролейбусната подстанция, която функционира и до днес. Студио 8½ е млада авторска платформа, замислена и осъществена през 2010 г. от арх. Владислав Костадинов. Студиото работи по проекти в архитектурата и строителството, интериорния и градския дизайн.
„Беден, но секси“ е изложба на Лубри (София), Лазар Лютаков (Виена), Рада Букова (Париж), Викенти Комитски (София), Антон Стоянов (Берлин), Воин де Воин (Берлин)
„Беден, но секси“ е определението, което дава кметът на Берлин Клаус Воверайт за германската столица в телевизионно интервю през 2003 година. Тази фраза, превърнала се във своеобразна формула за артистичния Берлин, добива интернационален характер с глобализирането на геополитическата карта. „Беден, но секси“ се разпознава като алиби или позиция в творчеството на съвременни артисти в целия свят днес и все по-често получава тотална легитимация от необяснимите химични реакции при контакта си с пазара.
Ще има и концерт на открито. „Трактат“ от Корнилиъс Кардю е звуков пърформънс в изпълнение на Plovdiv Scratch Ensemble (PSE) и „Детска китка“
The Plovdiv Scratch Ensemble (PSE) е създаден по подобие на легендарния The Scratch Orchestra, чийто съосновател и член е известният британски композитор на експериментална и авангардна музика Корнелиус Кардю.
Премиерното за България изпълнение на шедьовъра на Кардю – The Great Learning – е и поводът за сформирането на ансамбъла. Музикалните цели на PSE са подобни на тези на британския му първообраз, но политическите им цели се различават. „Трактат” е първото публично изпълнение на PSE, ръководен от Нима Гуше.