Това е изложба за загадки, за забравени художници, за техните картини, за Кралската академия Албертина в Торино, за градчето Полоне в Италия, за светилището Оропа с Черната мадона.
Това е неразказваната досега история на художника Иван Маринов (1877-1941) – брат на големия български художник и професор в Художествената академия в София Никола Маринов (1879-1948).
Нарича се "До Торино и назад".
Може да я видите в Националната галерия за чуждестранно изкуство от 20 октомври до 20 ноември.
Изложбата-живопис е резултат от проекта „Художникът Иван Маринов (1877-1941) и българо-италианският кръг в Торино (1895-1910)”, който се осъществи с подкрепата на Нов български университет.
Кураторите на изложбата доц. д-р Ружа Маринска и Анжела Данева ще покажат за първи път италианското наследство на художника Иван Маринов – негови картини от студентските му години в Италия, произведения на италиански художници, запазени от наследниците му и непоказвани произведения на колеги и приятели на художника, с които е учил в Академия Албертина в Торино в края на 19 век.
В експозицията подобаващо ще бъдат представен и българо-италианският културен кръг от личности, някои от които с принос в културния живот на Торино и София. Ще може да се проследи и влиянието, което италианската живописна школа е оказала върху българските живописци от края на XIX и началото на XX век.
Консултант на проекта е проф. Пиерджорджо Драгоне от Университета в Торино. В рамките на изложбата в НГЧИ и в Нов български университет проф. Драгоне ще изнесе две публични лекции за художниците от Академия Албертина в Торино и ще представи Пиемонтската живописна традиция от втората половина на 19 век.
Експозицията е придружена с луксозен двуезичен каталог - на български и италиански език. Той съдържа целия художествен и документален материал, представен в изложбата и изкуствоведски текстове от доц. д-р Ружа Маринска, Анжела Данева и проф. Пиерджорджо Драгоне.
Събитието е част от мероприятията, подготвени от Нов български университет по случай 20-годишнината от създаването му. Изложбата се осъществява в годината, когато се честват 150 години от обединението на Италия.