Вкус към свободата възпитава младият художник Викенти Комитски в новата си изложба „Субективна география”.
Може да я видите в Галерия Сариев в Пловдив до 17 декември.
В изложбата авторът е подбрал творби, подготвени през последната година.
Общият замисъл на експозицията има своята идейна приемственост в предишни отделни творби на Комитски и продължава линията на критичност към класическата художествена форма, към политически, културни, исторически клишета, към инерционно възприети понятия като „тук” и „там”, „свой” и „чужд”, към утопиите и митологиите на глобализацията.
Линията e позната от „Паметник на пропуснатите възможности”, „Отново заедно”, „Счупена книга” и „I wish I was that cool“ - показана в предходната изложба на Галерия Сариев „Беден, но секси”.
Комитски е сигурен, че „Субективна география” e фокусирана към мисленето на Запада като „обетована земя”, като приказна Аркадия, в която волното изявление на личността, икономическият просперитет и справедливостта са априори дадени и неоспорими.
Тази поовехтяла митология за „добрия западен капитализъм” се преосмисля на фона на уличните сблъсъци, Уолстрийт, стачките от последните месеци срещу икономическата криза и нейните виновници, водещи в крайна сметка до съмнението на Добрия Запад в самия себе си.
Сред работите в изложбата „Субективна география” знакова е „Компас”, която показва четирите посоки на света не със съответните буквени означения West East Nort South, а с W E S T.
Така позиционирайки артиста, компасът подсказва авторовата идея, че след 1989 година и падането на Берлинската стена идеята за изток и друг полюс на света отпада. В момента светът има само едно притегляне и оценка – Запад и всяка една от съществувалите посоки днес участва като плувка в потвърждение на локацията.
Част от изложбата e видео документация, в която Викенти татуира стрелка на показалеца си за тоталното характеризиране и потвърждение на коректива център-посока, зададен и наложен чрез самите нас.