"Не е важно дали изкуството е социално ангажирано, за да бъде разпознаваемо. Същественото е, че то помага да преживяваме и преминаваме по-спокойно, балансирано и смислено през живота като такъв", споделя пред Dnes.bg инициаторът на Нощта на музеите и галериите в Пловдив Веселина Сариева - „Ние имаме актуални ситуации и ако в изкуството успяваме да ги решаваме, те влияят. Отговаряме на един ритъм, който съществува в обществото".
Вече за девети път публичното пространство в Пловдив променя облика си към края на септември. И тази година пърформанс, театър и визуално изкуство ще привлекат гости в града под тепетата, където ще се случи отново Нощта на музеите и галериите.
Датите са 20 и 21 септември, а програмата, както винаги, е разделена на три категории музеи - галерии, култура и клуб и градски публични пространства. Сред акцентите е подготвеният от Пловдивския театър проект, свързан със спектакъла „Възвишение“ на Иван Добчев, по книгата на Милен Русков, разказа пред Dnes.bg Сариева.
В Нощта ще бъде представена една сцена, излязла от постановката „Възвишение“ и тя ще се случи като шествие по главната улица. Веселина Сариева коментира и трагично изгорялата сцена на театъра „Вярвам, че добрият екип, който пловдивският театър има, ще успее да се справи с този проблем. Да изгори сцената на един театър е силно предизвикателство, но съм убедена, че трупата е силна.“
Другата важна покана според нея е случващото се в кино „Космос“ - „ От 2010 г работим за запазването му, тъй като пространството му отдавна е застрашено да се превърне в паркинг, отбелязва Веселина Сариева – Именно в кино „Космос“ ще се състои част от архитектурния форум, който камарата на архитектите провеждат години наред през септември.“
"Точно това е ценното в Нощта на музеите и галериите - неговият обхват. Форумът по цял свят е в добрия смисъл комерсиално събитие. То привлича масите, хората, които не са заинтересовани от култура, някои от тях за първи път посещават галерия. Други за първи път се сблъскват със съвременно изкуство или видео арт. "Този сегмент съществува в България и е важно да бъде привлечен, отбелязва организаторът му и допълва: Радваме се и на друг сегмент, който е на специалисти в областта на изкуството - куратори и критици, на хората, които на по-високо професионално ниво се занимават с култура."
Всъщност идеята за Нощта на музеите й хрумва, докато е в Германия и вижда как се случва подобно събитие там. “В интерес на истината представите ми наистина се сбъднаха и това е добра новина. - отбелязва организаторът по повод Нощта на музеите и галериите - Нощта става все по-голяма и дълга в нейния културен и социален обхват.
Има ангажираност към културните институции, организации и артисти към средата на култура към Пловдив. Нарасна и организационния мащаб. Когато за първи път видях това събитие в Германия ми направи силно впечатление, че посетителите обичат случващото се. Гледат го с широко отворени очи. И другото, което е, че институциите, музеите и галериите могат да привлекат нова аудитория, до поставят интересни и важни теми, които са особено значими в годишната им програма.
В Пловдив през годините успяхме да разбием мащаба на Нощта и той да се превърне във важно културно събитие, не само за зрителите, но и за участниците. Това стана, защото не се вкопчихме в един мащаб, защото Нощта всяка година има нови неща. Събитието се развива организационно и търси най-подходящата си форма, за да бъде успешна.
Форумът така се е разраснал, че самата Веселина Сариева не е сигурна, че ще успее да види всичко, за което има ентусиазъм. Развитието се дължи на хората и организациите, които са й помогнали, като специално най-важната работа я е свършил именно фестивалният директор Виктор Янков. Част от събитията вече са се случвали в София. Като фестивала за независимо американско кино So independent или Sofia Deisign week, както и Sofia Architecture week.
Сред новостите в тазгодишното издание на Нощта на музея и галериите е и концепция, която дава шанс на всеки музей сам да измисли своя програма, в която да представи събитията си. Сред тях са Музея на авиацията, както и Библиотеката в Пловдив. Веселина Сариева разказа, че за първи път в проекта е включено и читалище. „Това е важно както за културата, така и за инфраструктурата, тъй като днес читалищата са подценени, но ние искаме те да се развиват“, разказа още Сариева.
Това, което й дава вяра да продължава да организира Нощта на музеите и галериите, е срещата с експериментиращи и образовани млади хора, които работят, мислят, на които не можеш да спреш порива. А що се отнася догодина, когато фестивалът ще се случи за 10-и път, Веселина Сариева с изненада осъзнава, че цифрата й звучи малко страшно. „Юбилейното издание чука на вратата. Е, още няма какво да ви анонсирам за него“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.