IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-големият детски музей в Източна Европа ще е у нас

"Музейко" ще е готов до две години

Най-големият детски музей в Източна Европа ще е у нас

Снимка: Фондация "Америка за България"

Науката ще се превърне в игра, а всяко дете ще може да скочи с двата крака в друг свят, да експериментира и изненадва в "Музейко".

Става въпрос за най-големия детски научен център в Източна Европа, който ще бъде построен до две години в Студентски град в София. Той ще е с разгърната площ от 3500 кв.м, от които 2000 кв.м ще е пространство за интерактивни игри, събуждащи любопитството на децата към наука, инженерство, екология, комуникации и изкуства.

“Решихме, че научният център ще се казва Музейко, защото мястото е мислено и ще бъде създадено по всички стандарти за един истински детски музей. Какво е детски музей? Интерактивно пространство, в което децата не просто наблюдават експонатите, но играят с тях и по този начин научават много за света, хората и своята цивилизация.” - споделя Бистра Кирова, директор на Музейко, и допълва - “Искаше ни се първите думи на Музейко да бъдат на детски език, а още със своето име Музейко да протегне ръка към децата за лесно и забавно пътешествие в света на науките и изкуствата.”

Създаден за основна аудитория от деца между 6 и 10 години, Музейко ще отвори врати не само за тях, но и за техните родители, възпитатели и учители, както и за по-малките им братчета и сестричета. Сред дългострочните цели на детския научен център е малчуганите да идват тук заедно със свои роднини, приятели и преподаватели, и в истински близо, интуитивно общуване, да пътуват с тях през времето и пространството. Така Музейко би се превърнал в уникална среда за семейно общуване, за споделяне на таланти и гледни точки.

Идеята за детски научен център се ражда през 2009 г. Активната работа по създаването му започва през 2011 г., като за период от две години са разработени архитектурният проект и съдържанието на всички изложби. В момента стартира самото строителство и производството на интерактивните игри. Очаква се Музейко да посрещне своите първи посетители в средата на 2015 г.

Инвестицията в Музейко е на стойност 22 млн. лева - сума, дарена безвъзмездно от фондация „Америка за България“, която ще продължи да подкрепя финансово центъра и след неговото откриване.

Точното място на Музейко ще е на територията на община Студентска, между Техническия и Минногеоложкия университет, в непосредствена близост до метростанция „Г. М. Димитров“. Концепцията за сградата на детския научен център - екстериор и интериор, е разработена от Lee Skolnick and Design Partnership (Лий Сколник), американска архитектурна компания, специализирана в създаването на музеи.

Сред най-известните им проекти за музейни пространства са Детският музей в Манхатън, Детският музей в Маями, Детският музей в Делауеър, Американският музей по естествознание, Академията на науките в Чикаго, Музеят на изкуствата Рубин в Ню Йорк. Проектанти на техническата и работна фаза в строителството на Музейко са българската компания за архитектура и строителство “А и А Архитекти” (ааа.bg).

Изграждането на Музейко предвижда цялостна реконструкция и дострояване на съществуваща сграда, както и нейната трансформация в съвременен интерактивен детски образователен център. Интересна част от проекта е уникалната фасада на Музейко с т.нар. “малки планини” - три пластични обема с облицовка от дърво, текстил и керамика, пресъздаващи традиционните български занаяти дърворезба, шевица и рисувана керамика.

Сградата е проектирана в съответсвие със стандарта Leed Gold и включва редица зелени технологии за производство и съхранение на енергия, с ниски експлоатационни разходи и високо качество на вложените материали и системи. Пространството около Музейко ще бъде парк с богато озеленяване и много детски забавления на открито.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата