IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Пускат "Хамлет" с нов превод

"Да бъдем или не - това се пита" и "Има нещо гнило в датската държава" са част от интерпретациите на някои от най-известните фрази в "Хамлет", преведен от професор Александър Шурбанов

Пускат "Хамлет" с нов превод

"Да бъдем или не - това се пита" и "Има нещо гнило в датската държава" са част от интерпретациите на някои от най-известните фрази в "Хамлет". Професор Александър Шурбанов е автор на 16-ия български превод на прочутата шекспирова творба, чиято премиера е утре вечер в НДК, съобщиха издателите от "Просвета".

"И те работят тъй, че не делят неделята от делничните дни" и "отронена от трон въздишката прераства в хоров стон" са пример за изключителния майсторски звукопис на проф. Шурбанов, каза доцент Евгения Панчева. Според нея това е един особено точен превод, тъй като Александър Шурбанов е най-добрият български специалист за периода на Ренесанса и за Шекспир.

Той разчита значения в контекста на Елизабатинската епоха, които не винаги са видими за останалите, а всичко това се обединява с неговия поетичен талант, добавя доц. Панчева. По думите й основното постижение на превода е изключителната компресия на поетичната образност - нещо, което е много шекспировско и което Шурбанов е успял да постигне адекватно и в оригинала.

Според проф. Шурбанов комедиите на Шекспир са блестящо преведени от Валери Петров. "Валери Петров има езикови находки, които едва ли някой може да надхвърли, но повече може да се поработи върху трагедиите", смята Шурбанов.

Няма друг автор, който да е жив 390 години след смъртта си и който да предразполага режисьорите да го дописват, смята проф. Шурбанов: "В този смисъл Шекспир никога няма да стане класик - всички да говорят за него и никой да не го чете". Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата