Седмица на египетската култура започва с фотоизложбата "Египетската цивилизация" утре вечер в зала "Средец", съобщиха от Министерството на културата.
На откриването ще присъстват заместник-министърът на културата Иван Токаджиев и Баха Мадкур - професор в Каирския университет, член на Египетския салон на фотографията и куратор, и един от 12-те автори на експозицията, която съдържа 38 фотографии.
Ще бъдат показани снимки и на Адел Амин - член на Фотографското общество на Египет, Адел Мансур - вицепрезидент на Египетския салон на фотографията, Ахмад Хелми, Ахмад Махир - член на Египетския салон на фотографията, Дина Саад ад Дин, Хусам Рабей, Исмаил Шауки - доктор по изкуствата, Реза Данаф - инженер-механик, Садат Салах ад Дин - член на Синдиката по пластични изкуства и на Египетския салон на фотографията, Уагди Губран и Уалид Камал - член на борда на Египетския салон на фотографията.
Фотоизложбата представя погледа на различни по произход и възраст египетски фотографи за тяхната страна и трите най-значими периода от историята на египетската цивилизация - на фараоните, на коптите и на мюсюлманите. В течение на няколко хиляди години египтяните отразявали своето всекидневие посредством надписи върху камък и папирус, наслаждавали се на поезия, песни, истории и дори на театрални пиеси, те първи превърнали котката и кучето в домашни любимци.
Египет притежава две от седемте чудеса на Древния свят, като до днес се е запазила единствено пирамидата на Хеопс в Гиза - най-голямата сграда, строена досега. Тя представлява масивна постройка, която някога е заемала площ от 13 акра, а тежестта на камъните, от които е изградена, е около 8 милиона тона.
Някога се е издигала на височина 150 метра, а страните й са идеално ориентирани в четирите посоки на света. Обемът на пирамидата е достатъчен, за да побере в себе си двете най-големи катедрали в света - Свети Петър във Ватикана и Свети Павел в Лондон. Материалите, използвани за построяването й, ще бъдат достатъчни за изграждането на стена, която да обиколи земното кълбо по екватора.
Египтяните са горди и с факта, че земите им са приютявали Светото семейство в продължение на около 10 години след раждането на Исус Христос - известни са множество места, където то е отсядало. Първите християнски манастири са построени именно в Египет.
Седмицата на Египетската култура включва още концерти на фолклорния танцов ансамбъл "Александрия" в София и Свищов. Сабри Абдулазиз Хатир - председател на отдел "Египетски исторически паметници", ще изнесе на 3 октомври в Евро-българския културен център лекция-презентация на тема "Древен Египет - Гиза, Долината на царете, мистерията на Тутанкамон", на 4 октомври ще я повтори в Софийския университет, а на 5 октомври - в Нов български университет. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цяла седмица египетската култура в България
Седмица на египетската култура започва с фотоизложбата "Египетската цивилизация" утре вечер в зала "Средец"
01.10.2006 | 11:07 ч. Обновена: 31.12.2024 | 22:13 ч.
Новини
-
Валежите от дъжд и сняг продължават
-
Пожарите в Лос Анджелис подлагат на тест Getty Center като „чудо на противопожарното инженерство“
-
Седмичен любовен хороскоп за 13 – 19 януари
-
Нумерологична прогноза за 13 - 19 януари
-
7 начина да обновите гардероба си през 2025 година без да фалирате
-
Фицо нападна Зеленски: Обикаля Европа, проси и изнудва лидерите
-
САЩ не могат да си позволят да подарят лесна победа на Русия в Украйна
-
Серевнокорейските войници в Украйна отказват да бъдат хванати живи
-
Соня Васи от Калифорния: Слънцето е оранжево, гори, гори, небето гори
-
България участва в най-мащабното за 2025 година учение на НАТО „Steadfast Dart 25“
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата