Майкъл Кьонинг бил инструктор по фолклорни танци в колежа Барнард към Колумбийския университет.
Потропвал си весело човекът, докато един ден антроположката Маргарет Мийд не му рекла: "Що не идеш в България?".
И той дошъл - даже 6 пъти. Първия път - преди 40 години. Толкова се запалил, че почнал като китаец да снима де що види.
Докато весело си изкарвал в София, американецът гледал филмчета с народни танци, слушал записи и научил много за българските народни инструменти и музика. Наминал и през дома на една от първите етномузиколози - Райна Кацарова.
Следобедите и вечерите прекарвал с Румяна Цинцарска и Христо Гочев, както и с други хора, а вечер танцувал с ансамбъла "Георги Димитров".
В края на седмицата Кьониг ходел на регионални фестивали или пътувал до близки до София села, за да прави записи, да снима филми или да фотографира.
Така, в игри и закачки, времето минавало бързо, а човекът даже щракнал Валя Балканска веднага след записа на песента й "Излел е Делю хайдутин", която е едно от 27-те избрани музикални произведения на космическия апарат "Вояджър".
Резултатът от всичко това е фотографската изложба в Етнографския музей на Майкъл Кьонинг. Тя съдържа 28 снимки от средата на 60-те до края на 70-те години от всички краища на България, както и на Валя Балканска.
И ако това те интересува, си един истински европеец с елементи на антиглобалист. Защото тогава със сигурност и съборите, и танците, и Валя Балканска не са били същите...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.