Организатори на изложбата са парламентарната група на АЛДЕ, Фондация “Тракия”, вестник “Нова Европа” и Националният исторически музей.
“Великолепието на България” представя 40 избрани предмета от частната колекция на Васил Божков, който е и председател на УС на Фондация “Тракия”. Значим принос в подготовката на събитието от страна на Фондация “Тракия” имат акад. Светлин Русев, проф. Иван Маразов, проф. Веселина Инкова и ст.н.с Гергана Кабакчиева.
Основната част от изложбата съдържа предмети от тракийския период (I хилядолетие Пр. Хр.), но са подбрани и няколко от римската епоха в Тракия. Най-ранният паметник е бронзов меч с украса от навита златна пластина, датиран в периода X-IX век Пр. Хр.
Централно място ще бъде отделено на златна погребална маска (V в. Пр. Хр.) и златен венец на неизвестен тракийски владетел от IV в. Пр. Хр. Наред с него ще бъдат показани два сребърни ритона с позлата. Тези редки древни съдове са датирани във времето на великите тракийски царе от IV век Пр. Хр. Наскоро те бяха реставрирани и ще бъдат показани за първи път.
В изложбата ще бъде показан един изключително рядък сребърен съд (лебес или пиксида), който е богато декориран с позлата. Съдът е върху висока поставка и с капак. Този много луксозен предмет датира от времето на класическата гръцка древност.
Специално място в изложбата ще бъде отделено на един голям сребърен съд (алабастрон), украсен с глави на Пан в долния край на дръжките. Под устието на съда с позлата е нанесена украса от бръшлянов венец.
Освен посочените паметници в изложбата са включени и няколко сребърни фиали, сребърни съдове и апликации от конска амуниция. Всички те разкриват естетическия мироглед на древните траки и техните владетели.
Една група паметници са от периода на късния елинизъм и прехода към римската епоха. Те са изящни по форма съдове от сребро – кантароси и купи. По-голямата част от тях са украсени и с позлатени орнаменти.
От римския период са представени само няколко паметника. Познатата вече мраморна статуя на момиче е произведение на изключителен античен ваятел. Тя ще бъде един от акцентите на изложбата. Две бронзови статуетки на бог Марс и богинята на любовта Венера разкриват запазените през римската епоха традиции от елинистичното изкуство. А редките и оригинални по форма и украса съдове като един бронзов балсамарий, богато декориран с цветен емайл – контактите на Тракия с близки и далечни региони на Римския свят.
“Нашата цел е да представим забележителното културно наследство на българските земи, и по-специално на тракийското наследство, във връзка с присъединяването ни към Европейския съюз. Планираната от нас проява, организирана в сърцето на Европа, ще допринесе в голяма степен за утвърждаването на България като равностоен партньор на останалите страни – членки на ЕС”, каза Кирил Христосков, изпълнителен член на УС на Фондация “Тракия”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.