За нея Борис Данаилов - Директор на Национална художествена галерия - София казва :
"Норвежкото изкуство е практически непознато в България. При това не само в контекста на отдалечеността на двете страни, но и по отношение на историческия път на развитието на пластическата им култура в рамките на европейския континент.
Парадоксът на ситуацията е в това, че подобна констатация може да се постави и по отношение на българското изкуство спрямо норвежката ситуация. С други думи контактите между двете страни започват едва ли не от позиция нула, но в една такава взаимна констатация се крие амбицията и условието за културен диалог."
За това, според Борис Данаилов , изложбата полага едно добро начало на този липсващ диалог:
"Същевременно обаче, тя ни отправя в области, в които ние като съвременници се движим свободно и се чувстваме достатъчно уверени." - допълва той - "В случая не само защото става дума за текстил – област, в която и в България и в Норвегия има дълбоки национални традиции и съвременни постижения-става дума за езика на изкуството, който именно тук изявява качествата на своята универсалност.
Видяна от този ракурс изложбата е не само досег с непознатото, но и път за общуване, свободен обмен на идеи, допълнен от удоволствието от срещата с великолепни художествени резултати."
За събитието Анне Виланд, председател на Дружество за текстил на норвежките художници, казва:
"Светът на изкуството постоянно се развива, нови материали, нови техники и не на последно място-нови художници. Целта на тази изложба е да обогати разнообразните експресивни възможности на съвременното изкуство и да представи художници, които са водени в творчеството си от художествения съвременен текстил."
Основният извод е, че изкуството е диалог. И за да бъде той качествено проведен с останалите страни, трябва участниците да се познават. Какъв по-добър начин от прекрачване на границите чрез една изложба като тази...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.