IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Един българин в полската традиция

До 22 април любителите на графиката могат да видят експозицията от над 50 платна на Николай Стайковски. Творбите са на историческа тематика. Какво общо имат с полското съвременно изкуство, вижте тук..

Един българин в полската традиция

Впечатляваща изложба на един от най-утвърдените български творци е открита в Националния изложбен център за съвременно изкуство “Шипка” 6, IІ етаж. До 22 април любителите на графиката могат да се насладят на експозицията от над 50 платна на Николай Стайковски.

Творбите са на историческа тематика и в тях авторът показва български манастири и църкви, праистория и исторически личности. Това са предимно цветни графики от последните години, но има и творби от минали периоди.

Според проф. Рафал Стрент, председател на Съюза на полските художници, изследването на Стайковски на историческите връзки е удивително. Професорът казва още, че “ Стайковски в последния си период прие за творческа тема енеолитните находища: тотеми и женски фигурки, едни наистина вълнуващи, опростени форми, свидетелстващи за вечната потребност от изкуство.

Тези творби са също линогравюри, отпечатани с определена доза монотипия, уникални в цвят, макар размножими като форма. Това е разновидност на съвременната школа на варшавската графика и мен ме радва, че българин така добре се чувства в нея…

Защото изкуството днес е в основата си наднационално. Може да се твори в отечеството, но също така и далече от него. Стайковски не губи време, прекрасно работи, тъй като негова родина е графиката.”

Н. Стайковски е роден на 11 май в Плевен. Следва в Академията за изящни изкуства във Варшава, Полша , след това учи живопис при проф. Светлин Русев, а през 1987 г. завършва графика в НХА.

Прави следдипломна специализация в Академията за изящни изкуства във Варшава и специализация в педагогическия факултет, катедра изкуство на Радомската политехника при проф. Кшиштоф Визнер.

Участва в много национални и международни изложби. Лауреат е на награди, в т.ч. втора награда на конкурса “Варшавска графика” – 1999 г., и специална награда на Съюза на полските художници – 2000 г.

Негови творби се намират в НХГ, СГХГ, ХГ “Илия Бешков”, Исторически музей-Плевен, в други институти и частни колекции в Европа. От 1987 г. има над 30 индивидуални изложби.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата