Казват, че критиката и изкуствоведите не могат да творят, обаче не са прави. Доказателството е изложбата на Лазар Марински (1915-2005) - известен български изкуствовед и музеен работник - която може да бъде видяна в галерия Аргос до 17 юни.
Художникът е автор-съставител на Каталозите на Националната художествена галерия, автор на редица монографии и изследвания за български художници.
Изложбата „Живописецът Лазар Марински” за първи път представя художественото наследство на автора. Това са творби, създадени по време на неговото следване в Държавната художествена академия (1936-1941) . Така публиката ще има възможност отново да се върне към нашата живописна школа от 30-те години, да осмисли нейните насоки и постижения.
Творбите – пейзажи и композиции – са вдъхновени от родния край на художника – Родопите. С тях Лазар Марински се включва в кръга на българските живописци, увековечили Родопа планина, родопчаните и тяхната култура през вековете.
Показани са също серия пастели с морска тематика и няколко графични произведения.
С тази изложба Галерия АРГОС продължава своята програма за издирване, съхраняване и популяризиране на българското изобразително изкуство. Изложбата се съпровожда с албум, посветен на творчеството на Лазар Марински.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.