Под егидата на Министерството на културата на Република България, Националната художествена галерия отбелязва 170-годишнината от рождението на Апостола на българската свобода Васил Левски с изложбата “Левски – между реалността и въображението”.
Тя отваря врати за митовече и автентичността в Софийския конак до 22 юли 2007 г. Подбрана колекция от 40 творби на български художници, които са свързали творческата си съдба с образа на великия българин, ще бъде показана в контекста на исторически факти от неговата биография.
Интересът на публиката ще бъде провокиран от музейни реликви като веригата, с която е бил окован Апостолът – притежание на Националния военноисторически музей, както и от уникални документи, свързани с някогашния софийски турски конак, където са проведени следствените разпити на Васил Левски и е написана смъртната му присъда.
Малко хора днес знаят, че върху основите на неугледния и натоварен с негативна памет турски конак, след Освобождението се издига дворецът на българските владетели от периода на Третото българско царство (1879-1946), а днес в него се разполагат залите на Националната художествена галерия.
Ценните документални свидетелства, включени в изложбата, са събрани от архивите на Ориенталския отдел при Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий” и Държавния архив (София) при Главно управление на архивите към Министерския съвет.
Художествените произведения са селекционирани от депата на Националната художествена галерия, Софийския исторически музей, Научния архив на БАН, Софийската градска художествена галерия и художествените галерии от Пловдив, Пазарджик, Карлово, Сливен, Казанлък, В. Търново, Плевен, Севлиево, Ловеч и някои частни притежания.
За лого на мемориалното събитие е избрана една забравена днес творба на худ. Борис Михайлов, публикувана на страниците на списание “Искуство” от 1895 г.