За предизвикателствата при четенето на историята на българското изкуство на ХХ в. спрямо съществуващите западно - и източноевропейски наративи ще разкаже курактора Десислава Димова в лекцията си "Г-н Мондриан, бихте ли ми заели една права линия?".
Събитието ще е на 26 август от 18.00 часа в Софийска градска художествена галерия, а поводът е създаването на първата "Колекция на българско авангардно и съвременно изкуство за Център Помпиду, Париж".
Център Помпиду в Париж е най-важната институция за съвременно изкуство във Франция и една от най-престижните в Европа и света, известна с изключително прецизните си колекции на световно съвременно и модерно изкуство.
През 2018 г. Бернар Блистен, директор на Център Помпиду, Париж, пристигна със свой екип в София, за да се запознае със съвременната художествена сцена и с перспективата за създаване на колекция от авангардно и съвременно българско изкуство в един от най-значимите музеи в света.
Лекцията ще представя някои от методологичните проблеми на изследването, свързано с проекта за създаване на колекция на българско съвременно изкуство за Център Помпиду, Париж.
По време на събитието ще бъде представен каталогът "Дървото на живота. Генеалогии на българското съвременно изкуство".
В него са поканени петима художници (Лъчезар Бояджиев, Орлин Дворянов, Боряна Росса, Светлин Русев и Свилен Стефанов), които начертават своето виждане за “родословно дърво” на българското съвременно изкуство.
Авторите бяха избрани, защото представляват някои от основните художествени тенденции и групирания в България от последните десетилетия. Те също са не само художници с индивидуални практики, но и идеолози, изследователи и
учители.