Истерията около коронавриуса вдъхнови фотографа Иван Шишиев да направи една необикновена фотосесия. Знакови скулптури в София осъмнаха с предпазни маски. Снимките предизвикаха много коментари в социалната мрежа Facebook.
"Тази смислова форма на паника се отнася до хората, които, превръщайки се в стадо, спират да бъдат хора. Цялата масова истерия, която беше насаждана, в момента в който даде резултат в първите 2 случая, се превърна в масова истерия. В тази връзка реших да направя тази акция на изкуството, с която заявявам, че това, че има потвърдени случаи на коронавирус в България, не е достатъчно да спрем да бъдем хора", коментира Иван Шишиев в ефира на Bulgaria ОN AIR.
Съвсем умиtлено фотографът е избрал местата, на които да постави маски на статуите - на Алеко Константинов на "Витошка", на пл. "Славейков, на паметника на Радой Ралин и пред Народния театър.
Шишиев смята, че кихането в градския транспорт не е предпоставка да се свали човек. Като пример даде случай с кихнал младеж, на когото всички в автобуса са се развикали.
"Другият случай е с възрастна дама, която искаше да изкачи стълбите на Ректората на СУ и никой не искаше да ѝ помогне. Третият случай е от метрото. В момента, в който хората влязат там се усеща самата враждебност. Все едно чакат някой да кихне и да започнат война", обясни фотографът.
Фотографът смята паниката за причина хората да озвереят по този начин. Маските не помагат, но хората масово избирателно виждат една от тях и казват "тази ще ми помогне",смята Иван Шишиев. Той самия намира за много сложна задача да намери маски, които да постави върху скулптурите. Не намира такива в аптеките и взима от свой приятел.
"Повечето хора се отнасяха положително. При паметника на Петко и Пенчо Славейкови един младеж ме обяви за терорист, всяващ смут. Коментарите във Facebook са разнородни, в по-голямата си част са положителни и показват адекватния начин на мислене у хората", каза още фотографът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.