До 20 февруари в Галерия Райко Алексиев ще бъде изложбата на съвременнo изкуство Molecul ART. Тя включва съвсем нови и специално създадени за изложбата произведения на младите и талантливи съвременни. Всеки от тях интерпретира проблематика, чийто първоизточник е науката, но днес понятията от тясно специализираната област на познанието са навлезли масово в съвременния живот.
Преди повече от половин век учените откриха неподозираните свойства на хипер-микроскопичните частици. Разбраха, че на нива, които не могат да бъдат уловени дори от тогавашните микроскопи светът и неговите закони са различни. Nano-революцията продължава и днес.
Въпреки, че науката за свойствата на най-дребните съставни части на битието е още в зародиш, резултатите от проучваният вече преобразяват технологиите. Често използваме научна терминология, когато искаме да представим един или друг продукт за модерен.
Използваме я и в преносен смисъл в журналистиката, литературата, медиите и изкуствата. Ако буквалното компресиране съществува в технологичния свят, то небуквалното компресиране, стесняването и уплътняването са характерни за информационното село, в което всички ние живеем.
Изложбата moleculART си поставя за цел да намери адекватна и атрактивна гледна точка отговаряйки на въпросите:, „Как технологията ни променя?”, „Какъв е интелектуалният образ на промяната?”, „Как изкуството се влияе от науката?”.
Визуалните отговори на тези въпроси са твърде различни, най-малкото поради фактът, че артистите имат различна професионална насоченост – от съвременно изкуство, което създава обекти (Иван Мудов, Даниела Костова, Стефан Николаев, Правдолюб Иванов, Александър Юзев), през живописни експерименти (Михаела Власева).
От саунд инсталации (Сибин Василев), до графичен дизайн (Гергана Михова) и накрая се стигне до фотограф и стилист работещи за водещи печатни медии (Павел Червенков и Сандра Клинчева).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.