Василий Зограф от с.Субоноша, Серско е бил човекът, когото наричаме Боянския майстор. Това е установила комисията, назначена от директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, за да проучи новите открития в Боянската църква в състав.
Комисията установи, че надписа “Аз Василий писах /рисувах, б.а./” е нанесен с въглен върху грубата мазилка на църквата, която два-три дни след нанасянето си се покрива с втори пласт вече финна мазилка, която е стояла до 1980 г.
Село Субоноша /Субашкьой през османския период/ е голямо българско село, чийто жители са изселени след Междусъюзническата война през 1913 г.
Днес то се нарича Неасули /Ново Село/. Там са преселени гърци, бежанци от Мала Азия.
Открити са и две други работи на зограф Василий – една икона в Охрид от 1260 г. и една икона от манастир край Серес.
Що се отнася до портрета на възрастен мъж с монограм на челото, учените смятат, разчитайки монограма, че това е зарисовка на цар Давид, а не автопортрет на един от художниците.
На фреската обаче цар Давид е с корона и нимб, отсъстващи в зарисовката.
Отдавна е установено, че стенописите от 1259 г. са рисувани от трима, а не от десетки художници, както предположиха някои учени. След поемането на работата по изписването на храма, съгласно традицията никой не е имал достъп до църквата до завършване на фреските, смятат от комисията.
Върху меча на фреската Св.Димитрий е нанесен друг надпис: “Димитрий писа /рисува, б.а./ тия художества”.
Димитрий е името на втория от тримата художници. Засега името на третия остава неизвестно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.