Малко преди фестивала, който се подготвя в Русе, се срещаме с един от неговите организатори.
Тя е Никола Бейснер и идва от Германия.
Всъщност, с нея се видяхме още преди месец на кинофестивала в Балчик.
Тя ни учуди не с това, че е чужденка, а че живее от девет месеца в България и се занимава не с какво да е, а с култура.
Всъщност, фестивалът European Sound Delta е тримесечен номадски тур по реките Рейн и Дунав.
Така пърформансът плава през Европа. Той съчетава звуци и визия като ще пробва доколко могат да се „преобърнат“ пространствата.
Зад проекта стоят организациите Collectif Mu /Париж/, Rokolectiv /Букурещ/, "Европейски пространства" /Русе/, Международното дружество "Елиас Канети" /Русе/, "Арена Медиа" /Русе/.
Никола е завършила културология в Хамбург. В момента работи в Русе при дружеството „Елиас Канети“.
Там организира различни културни събития, не само филмови, но театрални и музикални пърформанси, също и изложби.
По-трудна задача едва ли можеше да си избере, затова пък Никола се чувства щастлива и разказва с интерес за това, което е направила с колегите си и това, което им предстои.
Поговорихме на пейка на една от алеите в Двореца в Балчик. Часът бе някъде след полунощ. Току-що беше завършила поредната прожекция с късометражно кино.
Харесва ли ти изобщо програмата на фестивала и кой филм си избра от последните няколко часа?
Имаше страшно много немски филми, които бяха и едни от най-силните. Това ме радва.
Гледаш ли с „друго око“ на филмите от Германия?
Не, няма значение от къде идва филмът. Гледам цялата програма с интерес. Имаше както много интересни неща, така и не чак толкова. Но това е нормално за всеки фестивал. За мен е особено любопитно да наблюдавам самата форма на краткия филм.
Ще те върна малко назад във времето. Как дойде в България?
В Германия следват много хора от вашата страна и така се запознах с много българи. Стана ми интересно да видя къде и как живеят те. Освен това исках да работя в чужбина, след като завърша университета. Така се озовах тук.
Какви бяха очакванията ти?
Очакванията винаги са различни. Знаех, че там, където отивам, ще мога свободно да се занимавам с това, което ми харесва. В Германия има големи институции, в които работят известни хора и там бързо можеш да видиш как трябва да изглеждат нещата, а в Русе започваш всичко отначало. Ние сме тези, които мислим за публиката – какво би им харесало, какво искат да видят и да се съобразим с техните търсения. Естествено, не можем да правим прекалено съвременни неща, които никой няма да разбира, защото са много странни и нестандартни.
Как дойде на фестивала в Балчик?
Покани ме едно момиче – Деси, което прави тук панорамата на германските филми. Тя живее в Германия и оттам се познаваме. За мен беше много интересно да видя колкото се може повече неща, които се случват в България. Фестивалите винаги са нещо много хубаво, защото това е едно компактно събитие. Тук се струпват много хора с еднакви интереси, от различни страни.
Ти смяташ ли, че културата в България се развива най-бавно?
Да, но хората имат нужда от нея. Ето, например, през февруари направихме мини филм фест. За три дни се прожектира доста кино в града и страшно много хора дойдоха. Стана ясно, че в Русе искат да гледат филми, въпреки че нямат поне приспособено място за това. Дори и ние се изненадахме от пълните зали, тъй като филмите, които прожектирахме, не бяха холивудски. Показахме документално кино и няколко филма от Балканите. Подобни резултати ти дават вяра и желание да мислиш за други такива фестивали.
Ти знаеше ли, че в Русе се е състояла първата кинопрожекция в България?
Да, знаех. Русенци също знаят.
Какво ще правиш след като приключиш със стажуването си в Русе?
Не знам още. Искам да работя нещо, свързано с театъра. Това е моята специалност и сега търся подходящото място. Може би ще правя някакви проекти, ще работя в театър, такива неща.
Какъв театър харесваш?
Много се интересувам от експериментален театър, пърформанси и авангард.
Какви са положителните и отрицателните неща, които ще си спомняш от България?
Зависи. Може би е минус, че хората са много хаотични. Като работя с българи, виждам как понякога денят ми минава, а нищо не съм свършила. От друга страна това е и плюс, защото след като нищо не е регламентирано, има място за изненади, за експерименти и за веселие. Много ми харесва още, че за да се получи нещо добре, е по-важно да познаваш хората. Те правят нещата възможни, а не институциите.
Разкажи малко повече за фестивала, който предстои в Русе?
Става въпрос за голям европейски проект, който гостува в България от 18 до 20 юли. Интересно е - две лодки едновременно пътешестват по двете европейски реки от Северно и Черно море към Страсбург. На борда на лодките има екипажи от артисти. Участниците създават композиции от записи, направени в прекосените градове. Ще рисуват околна среда, ще говорят на различни езици, ще има музика. В Русе ще акостират 30 артисти от Европа, Канада и САЩ. Ще има концерти, пърформанси и звукови инсталации.
Кои места в града избрахте?
"Дом Канети" в Русе, на открито в римската крепост Сексагинта Приста и в Гюргево. Ще бъде много хубаво, заповядай!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.