Традиционното арт-събитие присъства в българското изкуство от 60-те години до днес и е първият опит за излизане на изкуството от галериите, за да се приближи до хората.
Мястото, където се провежда не е случайно - Старинен Пловдив не просто дава алтернативи за представяне на изкуство, но и налага цялостна концепция за събитието всяка година.
Така от 2000-та година изложбите представят определен кураторски проект, като всеки следващ озвучава по нов начин тези пространства, но в същото време и хвърля мост към предишните събития.
Тази година проектът се нарича “Концепции за образа” и негови куратори са д-р Галина Лардева и Красимир Линков.
В същността си, той се фокусира върху “реабилитацията” на художествения образ в свят на лесносмилаема масова култура, която не желае сложни метафори и дълбоки послания.
Произведенията се занимават с повествователното начало, като образността е провокация и ключ, а не самото съдържание.
Тя може да ни доведе до онова, което е отвъд първия поглед.
Затова авторите в “Концепции за образа” са подбрани заради класическото използване на медията, с която работят.
Те са от няколко поколения в българското изкуство и обичат да разказват истории с творбите си.
Пълният им списък е: Енчо Пиронков (живопис), Андрей Даниел (живопис), Красимир Добрев (фотография, живопис), Ива Вачева (живопис), Иван Костолов (живопис), Крум Дамянов (скулптура), Александър Вълчев (скулптура, фотография), Пламен Тодоров (живопис), Деян Янев (живопис), Кольо Мишев (живопис), Стефан Божков (смесена техника), Красимир Карабаджаков (живопис).
Националните есенни изложби в Пловдив продължават до 30 септември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.