Маслена живопис, графики и рисунки на Николай Райнов са събрани с непоказвани в България скулптури на сина му Боян. Колекция е подредена в галерия “Ракурси”.
Събрана е с помощта на неговата дъщеря Диана-Мария Райнова, която си спомня: “Аз бях на 10 години, когато почина дядо ми Николай Райнов, но си спомням, че когато се звъннеше на вратата, той казваше Боян идва. А баща ми вече беше заминал за Париж”.
Оказва се, че приживе двамата творци са мечтаели за съвместна изложба, но това желание така и е останало неосъществено.
Според българския художник Греди Асса,такава изложба може да се види само в най-авторитетните галерии на Западна Европа.
Николай Райнов (1889 – 1954) е един от големите български интелектуалци на ХХ век - художник, писател, теоретик и изследовател на изкуството. Той е част от формирането на модерното изкуство в България в началото на ХХ век. Автор е на повече от осемдесет тома трудове. Голяма част от тях са разработки по теория и история на изкуството, монографии, анализи.
Интересна е съдбата на фамилия Райнови. Годината е 1928, когато умира съпругата на Николай Райнов и това най-тъжния момент в живота му.
Той сам отглежда синовете си Боян и Богомил - хора с различна съдба и различен избор. Но подаръкът, който има днес София доказва изумителната сила на изкуството и смелостта да бъдеш себе си, макар и не рядко далеч от дома.
Боян Райнов (1921 – 2005) завършва Художествена академия в София.
През 1946г. заминава за Франция, където участва активно в културния живот на Париж. Още първата година от пристигането си открива изложба с рисунки към книгата на Пол Елюар “Красавиците и зверовете”, с предговор от Жак Кокто.
От тогава започват участията му в много самостоятелни и колективни експозиции. През 1963 г. участва в “Изложбата на седемте тенденции на съвременната скулптура” - представителна изложба на основните тенденции в европейската скулптура, наред с Жан Арп, Алберто Джакомети и др.
Това е и годината, когато получава първото голямо признание - Първа награда на Международната изложба на скулптурата в Монте Карло за произведението “Les Enlaces” (“Прегърнатите”).
По случай неговия 60-годишен юбилей Франция издава пощенска марка с неговото произведение “Семейството”. Годината е 1982.
Скулптурните композиции на Боян “Семейството”, “Приятелството между хората” и “Градът” са поставени на три площада в Париж.
До края на живота си не се среща с баща си и не се връща в България.
Изложбата се осъществява със съдействието на “Фондация “Проф. Николай Райнов”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.