От 27 ноември в Националната художествена галерия ще бъде изложбата на Елиезер Алшех и Бронка Гюрова-Алшех, посветена на 100-годишнината от рождението на твореца.
Елиезер Алшех е роден на 12 ноември 1908 година във Видин. През 1933 г. завършва живопис в Държавната академия за изящни изкуства в Мюнхен.
След завръщането си в България през 1934 г. открива първата си самостоятелна изложба в София.
След това пътува до Палестина, Алжир, Италия, Гърция, Турция, пребивава малко повече от година в Париж и показва свои творби в Есенния салон и Пти пале.
От 1941 до 1944 година е изпратен в различни еврейски трудови лагери в България. В края на 40-те години творчеството му е обявено за формалистично.
През 1951 г. напуска България, а през следващата година се установява за постоянно в Аржентина. Представя няколко самостоятелни изложби в Буенос Айрес, участва в групови изложби заедно с аржентински художници, преподава в Държавното училище за изобразително изкуство, получава престижни награди за живопис и рисунка.
Умира през 1983 година в аржентинската столица.
Елиезер Алшех работи във всички жанрове на живописта, особено ярки са постиженията му в пейзажа. Експресионистичният му стил и богатото му на инвенции изкуство го определят като един от най-модерните български художници на ХХ век.
Бронка Гюрова, съпругата на Елиезер Алшех, е родена на 1 януари 1910 г. в Шумен. През 1932 година завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Димитър Гюдженов. През 1937 г. специализира илюстрация в Белгия.
Между 1933 и 1949 година участва във всички общи художествени изложби, в изложбите на Дружеството на жените художнички и на Дружеството на Новите художници, в изложби на българското изкуство в Чехословакия, Румъния и Югославия. През 1952 г. заминава заедно със съпруга си за Аржентина.
Създава голям брой творби на живописта и декоративно-приложното изкуство. Умира през 1995 година в Буенос Айрес.
Бронка Гюрова-Алшех работи предимно в областта на пейзажа и портрета. Нейният живописен стил, формиран през 30-те години на ХХ век, несъмнено представлява важен индивидуален принос към българското изкуство.
Голяма част от творбите в настоящата изложба ще бъдат показани за първи път у нас, други са притежание на национални галерии и колекционери.
Изложбата продължава до 11 януари 2009 г. Националната художествена галерия е на пл. "Батенберг" 1.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.