След като се откри събитието на годината за художествено изкуство с изложбата на Пабло Пикасо, идва ред и на неговите съпътстващи го събития.
Те са общо седем.
Национална художествена академия съще се включва към експозицията с конкурс за Малки графични форми на тема Пабло Пикасо в България.
Проявата е отворена за всички студенти в Националната Художествена Академия.
Приемат се всякакви свободни или буквални интерпретации на темата.
Голямата награда праща победителя в Мадрид на едноседмичнa обиколка на художествените музеи. Конкурсните работи ще бъдат изложени в Институт Сервантес от 1 до 15 март 2009.
От 23 декември 2008 до 3 февруари 2009 г. ще могат да се видят «Мистерията на Пикасо» от 1956 г. Документалният филм е режисиран от Анри-Жорж Клузо.
Едновременно игрален, документален и изкуствоведски, този филм със сюжет самия Пикасо е уникално свидетелство за творческия процес.
Зрителят прониква в лабораторията на гения и със затаен дъх следи раждането на петнадесетина рисунки с туш.
Екранът е огромен бял лист, върху който, като по чудо, се материализира изкуството.
Следващата прожекция е на биографичната драма, режисирана от Джеймс Айвъри "Да устоиш на Пикасо". В главните роли са Антъни Хопкинс, Наташа Макелоун, Джулиън Мур.
Действието препраща към Париж, 1943.
Младата художничка Франсоаз Жило среща Пабло Пикасо – титанът.
През следващите 10 години тя е негова любовница и муза, майка на две от децата му и помощник-художник.
Постепенно Франсоаз разбира повече и повече за останалите жени в живота на Пабло - Дора Маар, Мари-Терез Валтер, Олга Хохлова…
Всички те са дълбоко травмирани и душевно ограбени от съвместния си живот с гения. Кой може да устои на Пикасо? Жило решава да съхрани себе си в тяхната връзка...
Последният е "13 дни от живота на Пикасо". Режисьорът Пиер-Андре Бутан обяснява творчеството на художника като уникален дневник, в който личната история на артиста се преплита с историята на века – двете световни войни, Испанската гражданска война, жените, приятелите, страстта към рисуването, радостта от живота и моментите на тотално отчаяние …
През архивни кадри от интервюта, фотографии, рисунки и скици, филмът проследява 13 ключови момента в живота на Пикасо.
Следващият проект, част от опознаването на испанския художник е фотоскулптурата "Разтоварването". Нейни автори са Борис Мисирков и Георги Богданов. Събитието ще се състои от 15 януари до 25 февруари 2009 г.
Проектът ще е свързан с истински герои. Хората, които са опаковали, натоварили, превозили, разтоварили и подредили Пикасо в София.
Още нещо, което не се знае за художника е, че той е най-сниманият артист в историята.
Иска да се документират всичките му творби. Художникът позира на многото от големите фотографи на времето като Ман Рей, Брасе, Дора Маар, Вилиер и Люсиен Глерг, който ще гостува в България.
Той се запознава с Пикасо на коридите в Арл в началото на 50-те.
На 4 ноември 1955 той посещава художника в Кан и така започва приятелство, което ще продължи чак до смъртта на Пикасо… По повод на връзката помежду им Клерг пише книгата "Picasso Mon Ami".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.