Доста добри колекции от картини се подредиха в българските галерии и през тази година.
Някои изложби бяха на познати автори, а за други чухме за първи път. Сред една от най-забележителните изложби бе фотографската експозиция на чеха Ян Шибик, който гостува на фестивала за документално кино „Един свят“ през месец май.
Колекцията бе кръстена “Дяволът в нас”. Авторът бе събрал най-смутните мигове и съдбовни моменти, случили се в света през последните пет години в 65 композиции.
Шибик също гостува в страната ни, където сподели: „Докато фотографирам, непрекъснато се сблъсквам с жестоката реалност в живота и ценностите на другите хора. Затова най-много уважавам това колко добре живеем тук".
Друга изложба на военна тематика бе организирана в Дома на хумора и сатирата в Габрова (Хумор за мир).
Изложбата, която продължи до 15 септември, погледна от смешната страна на живота, но само след като засегна едно от най-страшните неща – войната.
Творбите с насмешка погледнаха към пороците, довеждащи до погубване на живот.
Художниците от четирите краища на света обърнаха тероризма, военната окупация и ядрени заплахи в безпощадна сатира.
Други експозиции просто показаха света далеч от нас. В Националната галерия за чуждестранно изкуство от 11 ноември се подредиха “Куклите на Япония”.
Любопитната пътуваща колекция доведе 71 кукли, обиколили почти всички страни на Азия и Европа.
Не бяха и малко случаите, в които българското изкуство пътуваше по света.
Изложба на българския художник Михаил Камберов отпътува за Лувъра, за да участва в обща експозиция с видни артисти от целия свят. Началото бе поставено на 6 юни.
В Бургас пък се построи първият пясъчен град, който краси морския плаж до 12 септември. Някои от майсторите на пясъчните скулптури са фаворити на подобни форуми, организирани по целия свят. Сред тях е и далечен потомък на Рубенс, и донски казак.
Скулптурите бяха построени с 2500 тона пясък, придобил формата на русалка, октопод, фея, морско конче, раковини, египетски фараон и други реални и нереални същества.
Фестивалът бе открит на 3 юли и бе първият и единствен по рода си подобен фест. Очакваме го и през следващата година.
Освен класически произведения, у нас се откри изложба и на фалшификати на едни от най-прочутите творби на времето.
В зала “Средец” на Шератон, наред с прочутите "Слънчогледи" на Ван Гог, Моне, Модилиани, Климпт, се подредиха и творби на Майстора и Мърквичка.
Картините са лицензирано фалшифицирани от най-големия съвременен художник-фалшификатор проф. Даниеле Донде.
Събитието започна на 4-ти и ще продължи до 12 декември.
Връх в изложбения живот у нас остава пристигането на творби на Пабло Пикасо. Творбите му могат да се видят до март месец през следващата година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.