От 22 април до 22 май в Националния музей „Земята и хората” ще бъде показана изложбата „Мутафчийството – минало с продължение“.
В нея ще се потопим в интересния и автентичен свят на мутафчийството.
Мутафчийският занаят е бил един от добре развитите занаяти в миналото, свързан с отглеждането на кози, от които единствено се доставя суровината за изработка на мутафчийските изделия.
През възрожденската епоха мутафчиите са между най-онеправданите и слабо платени майстори. В големи количества те тъчали чували и торби за пренасяне на конски колани и зобни торби за конете.
Занаятът бързо и катастрофално запада след Кримската война, но заради производството на козиняви пътеки и торби занаятът се запазва и след Освобождението.
След Освобождението продължителите на мутафчийския занаят са сред най-ревностните пазители на това истинско народно творчество – самотници сред десетките майстори грънчари, медникари, ковачи, дърводелци...
Единственото място в България, където все още може да се наблюдава целият процес на производство на мутафчийски изделия е Архитектурно-етнографски комплекс “Етър”.
Мутафчийската работилница показва с автентичност отпреди 150 години всичко от този примитивен занаят – високият малко грубоват стан, на който се тъче, чекръкът с въжета „трансмисии“ и кожената торба, пълна с козина.
В изложбата „Мутафчийството – минало с продължение“ ще видим козиняви пътеки и черги, торби, дисаги, чували – съчетания на дъбово, ореховокафяво, на прости, но ефектни орнаменти като котешки зъбки и миши ушички.
Наред с традиционните изделия могат да се видят и по-съвременни, но изтъкани по традиционна технология.
Непознати инструменти – метити, жербалици, тарак, вулия, различни цветове козина допълват изложбата.
Христо Маринов, единственият майстор мутафчия, който работи в Етъра, ще показва на посетителите тъкане на мутафчийски стан.
Виж как майсторът изработва своите изделия:
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.