По повод 110 годишнината от рождението на френските художници Морис Брианшон и Кристиан Кайар, Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ) представя изложба, посветена на тяхното творчество.
22 живописни платна на Брианшон и 19 маслени картини на Кайар от фонда на галерията се показват за първи път след цялостна реставрация пред публика.
Авторите принадлежат към едно и също поколение и оформят групата, известна като ”Художници на поетичната реалност".
Те творят в сложната и противоречива обстановка между двете световни войни.
Това е времето, когато духът на абстракционизма определя обществения вкус, а крайните авангардни школи и формалните експерименти упражняват тоталната си власт в художествения живот на Франция.
Морис Брианшон и Кристиан Кайар предпочитат да въведат нов тип пластичен порядък, осъществяван чрез контрола на разума и размишлението, неизключващ присъствието на чувствителност и въображение.
Двамата художници се дистанцират по отношение на академизма на Екол де Бо-з-ар и авангарда. Всеки един по свой начин защитава една и съща, съвсем френска традиция, в която хармонично се вплитат имената на братята Льо Нен, Пусен, Коро, Курбе и Дерен.
Това, което обединява художници като Брианшон и Кайар е проявеното общо схващане, че ”картината не е лабораторен експеримент, а израз на едно преживяване, произтичащо от връзката с природата и живота на хората".
Без да отричат големите достижения на своите авангардни колеги, чието близко наследство признават, но отказват да следват, тези творци предпочитат да останат верни на връзката си с реалността.
Без да провокират, защото използват вече утвърдени естетически стойности, на които желаят да дадат осмислен синтез, те се стремят да разкрият собствен свят, съвсем индивидуален, с повече дълбочина и по-малко блясък, спокоен и верен на всекидневния изглед на света, където реалното и сътвореното следват пътя на поетичното откровение.
Изложбата ще продължи до 23 ноември.