Тсангянг Гиятцо, който през 1697 година станал шестият Далай Лама, често е тръгвал срещу принципите на тибетския будизъм, чийто лидер е бил. Нощно време той често се обличал като мирянин и приемал името Норсанг Уангпо, отдавайки се на пиянство и разврат.
Освен това, обаче, шестият Далай Лама бил поет и написал стихове за болките и удоволствията на човешкото сърце. Нова английска версия на неговите творби наскоро бе завършена от британския лингвист Пол Уилямс.
„Той е бил младеж и в поведението си много е приличал на типичен тийнейджър“, коментира Уилямс. „Не е правел това, което му е казвано да прави, не е посещавал церемониите, на които е трябвало да присъства. Но истинската криза е настъпила, когато е навършил 19 години и е трябвало да даде последните си монашески обети – и той просто е отказал“, допълва лингвистът. „Това е било нечувано, но по-лошото е, че на всичкото отгоре той се отказал и от дадените вече обети“.
Поемите на шестия Далай Лама са посветени на много жени, с които е имал връзка – от куртизанки до момичета от пазара. Често именно жените са истинският му вътрешен конфликт, тъй като е осъзнавал задълженията си, но желанията „за удоволствия и комфорт“ са били по-силни.
Освен поеми, той е писал и доста песни, много от които все още се пеят в Тибет. Поведението му било не само политическа „катастрофа“, но е повдигнало въпроси за същността на тибетския будизъм, каза още Уилямс. Конкретно, държането му застрашавало да подкопае едно от основните вярвания на монасите – че той наистина е прероденият пети Далай Лама.
Докато предшественикът му е бил политически силен и високоинтелигентен лидер, който станал първият Далай Лама, придобил пълна духовна и светска власт над Тибет, действията на шестия Лама били тотално различни и неочаквани.
Нестандартният Далай Лама починал на 24 години и съществуват подозрения, че е бил убит.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.