Предвижда се приемането на нови нормативни актове, свързани с изпълнението на дългосрочната стратегия за развитие на българската култура. Ще бъдат предприети и стъпки за промяна на законодателството, с оглед по-голямото стимулиране на инвестиции в културата. Това се казва в приетата днес от Министерски съвет Концепция за развитието на българската култура, обявиха от правителствената информационна служба.
Българската книга и книгоиздаването са сред основните акценти в документа, като специално внимание се обръща и на ролята и перспективите пред библиотеките и читалищата.
Сред главните цели на управниците би трябвало да е превръщането на българската култура в национален приоритет. За целта освен книгоиздаването, трябва да бъдат развити и театърът, киното, музикалното и танцовото изкуство, пластическите и визуални изкуства, цирковото изкуство.
Изпълнението на заложените цели и принципи в документа ще се осъществява чрез бюджета на Министерството на културата и туризма и алтернативни източници на финансиране. Предвижда се използването на нови модерни модели на финансиране от добрите световни практики, които дават положителни резултати.
В Концепцията е отделено специално място на симбиозата между културата и туризма, като начин на взаимодействие, допълване и взаимно развитие. Очертани са и перспективите за развитието на културния туризъм в България, като фактор за устойчиво развитие на страната ни.
Концепцията е изработена от Консултативния съвет към министъра на културата и туризма, който включва 15 изтъкнати дейци – акад. Антон Дончев, проф. Боряна Христова, акад. Светлин Русев, проф. Георги Чапкънов, ст.н. с. Божидар Димитров, Ставри Калинов, проф. Николай Овчаров, проф. Цветана Манева, доц.д-р Камелия Николова, акад. Людмил Стайков, Георги Стоянов, Вили Казасян, Васил Димитров, доц. Христина Ангелакова и Боряна Сечанова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.