По традиция 17-тото издание на СФФ ще ни зареди със силна доза качествено кино. Няколко са рубриките, в които е подредена програмата на тазгодишния фестивал. Сред акцентите в нея е „20 години Рок Филм Фест“. По повод на този юбилей ще бъдат показани отново филмите на Тони Палмър „Ленард Коен: Bird on a Wire”, „200 мотела” и „Последният концерт на Крийм”, както и музикалните кинохитове „Neil Young Journeys” (2011) на Джонатан Деми и „Дневник на Уудсток” (1994, реж. Д. А. Пенебейкър, Крис Хегедус и Ерец Лауфер).
В навечерието на концерта на Роджър Уотърс в София и представянето на грандиозния мюзикъл We Will Rock You, изграден върху великите хитове на Queen ще бъдат показани „Пинк Флойд: Стената” (1982) на Алън Паркър и ремастерирана версия на „Куин в Будапеща” (1987). В документалната програма пък е включен съвсем новия филм на режисьорката Клартье Куирейнс „Антон Корбин изцяло“.
Пинк Флойд: Стената
Когато през 1982 г. излиза Пинк Флойд: Стената, филмът се оказва без аналог. Създаден по концептуалния албум на Роджър Уотърс, този също толкова концептуален филм на Алън Паркър се превърна в култов за MTV поколението. Роджър Уотърс черпи вдъхновение от събитията, произтичащи в неговия живот – оттам се раждат албумът и сценарият за филма. Заедно с режисьора Алън Паркър и политическия аниматор Джералд Скарфи Уотърс създава уникален и скандален за времето си филм, който игнорира стандартната фабула. Цялата история е разказана в песните на „Пинк Флойд“ и чрез фрапиращите кадри на Скарфи и Паркър.
Стената е разказ за Пинк – рокзвезда, която се заключва в хотелската си стая, за да се спаси от света. Докато Пинк си седи пред мигащия телевизор, той си припомня живота и събитията, довели до неговата изолация. Стената от заглавието на албума е всъщност бариерата, която Пинк (уникална роля на Боб Гелдоф) издига между себе си и останалите. Следва серия ретроспекции. Ще видим бащата на Пинк, загинал на бойното поле през Втората световна война. Малкият Пинк е отгледан от своята майка, но през целия си живот мечтае за баща. В училище преподавателят го унижава. Образователната система е представена като събирателно на съдържанието, което познаваме от „Another Brick in the Wall, Part 2”.
После действието се пренася в сегашния живот на Пинк. Докато е на турне, жена му му липсва. Той я подозира в изневяра и самата идея за това го кара да се затвори още повече за околния свят. Всяко от представените дотук събития кара Пинк да добави по още една тухла в „стената”, с която, притиснат от обстоятелствата, се огражда. Опитите му да скъса с групата завършват с пълна катастрофа, която само го тласка към още по-дълбоко отчаяние, в което той започва да се самоосакатява. Към финала на филма търсенията на Пинк се обръщат навътре в него самия, в опити да разбие стената.
Ако този сюжет изглежда праволинеен и лесен за възприемане, начинът, по който е представен, е наистина уникален. Класическата актьорска игра и диалог са заместени от музикални и визуални послания. И тъй като тук диалогът е сведен до минимум, а музиката играе основната роля, тези, които не говорят езика на рок-лириката, може да срещнат известни проблеми при гледането. Това, което го прави уникален, е анимацията на Джералд Скарфи. Едни от най-запомнящите се образи са крещящото лице, движещите се чукове и гигантското създание, което говори с подкръстието си. С фината си изработка картините на Скарфи – и особено превръщането на американското знаме в кървящ кръст – добавят нови и нови внушения към този и без друго дълбок филм.
Пинк Флойд: Стената разказва една епична история по уникален начин. Наред с реално заснетите гигове филмът се отличава с впечатляващи декори и реалистично поставени батални сцени. Майсторството на Паркър се състои в успешното съчетаване на широкия мащаб със затрогващата лична драма на Пинк.
Прожекцията е на 23 март в кино Люмиер от 20.30 часа.
„Стената“ ще бъде издигната и у нас. На 30 август Роджър Уотърс ще представи своя шедьовър The Wall на националния стадион „Васил Левски“ като част от тазгодишното му европейско турне. Зашеметяващият спектакъл е изпълнен с невиждани аудио и визуални ефекти, включващи падането на Берлинската стена, прелитащи самолети, съживяване на огромния учител марионетка и много други. Ненапразно шоуто е отличено с няколко престижни награди през последните години, печели за трета поредна година наградата "Турне на годината" в конкуренцията на The Black Keys, Брус Спрингстийн, Мадона и за втори пореден път приза за "Най-креативна сценична продукция" на Pollstar Awards.
Куин в Будапеща
Всички фенове на Куин най-после ще имат уникалната възможност да гледат значимия филм-концерт Куин в Будапеща на голям екран в осъвременена версия – с high definition образ и звук 5.1 съраунд. Началните 25 минути на филма проследяват легендите на рока Куин от незабравимото им участие в концерта „Лайв ейд”, докато дойде моментът за концерта им в Будапеща. Пред 80 000 екзалтирани фенове групата излиза, за да изпълни едни от най-големите си хитове като „Bohemian Rhapsody”, „Crazy Little Thing Called Love”, „I Want To Break Free” и „We Are The Champions”. Този филм предоставя фантастична възможност да се порадвате на магията на Куин на кино.
Прожекциите са на16 март от 21.00 часа в Синема сити и на 25 март в Дом на киното от 21.00 часа.
Антон Корбин изцяло
Портрет отблизо на Антон Корбин, направен, докато той обикаля света като фотограф, режисьор и видео артист. Уникално задълбочен, този филм разбулва драмите и вътрешните конфликти на твореца, жертвите в личния му живот за сметка на шеметната му кариера, комерсиалния му успех, противопоставен на стремежа му да бъде признат като сериозен творец, възхищението на публиката от него и личната му самота.
Близък приятел на DEPECHE MODE, Корбин снима някои от най-известните им клипове и обложки на техни албуми. Сред най-известните са видеоклиповете на “Strangelove”, “Personal Jesus”, “Enjoy the Silence” и “I Feel You”. За работата си с него във филма разказва Мартин Гор.
Прожекцията ще е в Синема сити, като допълнително ще стане ясно кога.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.