Неговите истории кипят. Персонажите му не могат да осъзнаят съвремието и да го приемат. Настоящето бушува от миналото, търси надежда, но толкова крехка като "Буре с барут" (1998).
Сръбският режисьор Горан Паскалевич е добре познат на българската публика още с филми като „И дните отминават” (1979), „Неуловимото лято на 68-а” (1984), „Ангел-хранител” (1987), „Аржентинско танго” (1992), „Америка на някой друг” (1995), „Как Хари се превърна в дърво” (2001), „Сън в зимна нощ” (2004), „Оптимистите” (2006), „Меден месец” (2009).
У нас ще може да видим най-новия му филм„Когато се съмне/When Day Breaks”, по време на 18-ото издание на София Филм Фест, което ще се случи през месец март. Самият режисьор ще бъде гост на феста и ще получи Наградата на София.
Горан Паскалевич е сред признатите майстори в югославската и съвременната сръбска кинематография, редом с Емир Кустурица, Пуриша Джорджевич, Душан Макавеев, Горан Маркович, Сърджан Каранович. Обичаният и ценен в Европа и по света режисьор е носител на многобройни отличия от най-престижните международни кинофестивали, а от 2010 е член на борда на Европейската филмова академия.
Горан Паскалевич е роден през 1947 г. Учи в известното кино- и телевизионно училище към Академията за изпълнителски изкуства в Прага FAMU. Започва кариерата си с документални и късометражни филми. През 1976 г. игралният му дебют „Плажният пазач през зимата” печели Специална награда на журито на Берлинале и бележи началото на брилянтната му кариера. Оттогава Паскалевич снима 30 документални и 16 игрални филма, сред които:
Филмите на Паскалевич са изпълнени със символизъм, но в същото време и с характерния за сръбското кино хумор и трагикомизъм. Горан Възходът на национализма в Югославия го кара да напусне страната си през 1992 г. През 1998 г. той се завръща в нея, за да заснеме „Буре барут”, който печели признанието на международната критика във Венеция и на Европейските филмови награди.
През 2001 г. сп. „Варайъти” го определя за един от 5-те най-добри режисьори на годината. В негова чест Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк - МоМА, през януари 2008 г. и Британският филмов институт в Лондон през 2010 г. организират ретроспективи на филмите му.
Горан Паскалевич е сред любимците и на българската фестивална публика, която познава от първо лице филмите му от „Буре барут” насам. При тазгодишното си гостуване у нас сръбският режисьор ще представи най-новата си творба „Когато се съмне / When Day Breaks” (2012), отличен със Специалната награда на журито в Палм Спрингс, Гран при за най-добър филм в Кливланд и др.
„Опитах се да направя нещо много сложно - прост филм. Защото смятам, че в киното днес е изчезнала чистата и истинска емоция“, споделя режисьорът. Седемдесетгодишнината от установяването на лагера за евреи в Семлин се превръща в повод за Паскалевич за създаването на филма и както самият той казва „за отбелязването на тази трагична дата като международен ден, посветен на жертвите на Холокоста”. „Това е особено важно днес, когато гласовете на различни екстремистки групи, основани на нацистката идеология, се чуват все по-силно и по-силно, и когато расизмът се превръща в идеология не само за незначителен брой млади хора”.
Главният герой в „Когато се съмне” e Миша Бранков - пенсиониран професор по музика. Една сутрин той получава писмо с молба да се свърже с Еврейския музей в Белград. Става ясно, че по време на разкопаването на канализацията на мястото на стария градски панаир, там, където по времето на Втората световна война е имало концентрационен лагер за сръбски евреи и цигани, е намерена желязна кутия. Тя съдържа музикална партитура и прощално писмо от истинските родители на Миша Бранков - семейство Вайс, евреи, загинали в лагера. Съдържанието на кутията променя живота на професора...
Горан Паскалевич ще бъде специален гост на 18-ия София Филм Фест и ще получи Наградата на София на Стлична община като признание за неговия дългогодишен творчески път в света на киното.