„Отрова за мишки” (България, 2014) на Константин Буров ще има своята премиера в програмата на София Филм Фест. Разказана е историята на четири момчета от ТВУ, попаднали там за различни престъпления. Филмът се опитва да отговори на въпросите за циничното отношение и потушените пориви за свобода, за това кои са нещата, променили се през последните 24 години, възможна ли е промяната на мисленето на българите с промяната на политическата система.
Направен е с намигване. Към режисьора се присъединява и монтажистката Нина Алтъпармакова, която продължава делото на съпруга си Андрей Алтъпармаков като продуцент на „Отрова за мишки”. Константин Буров е роден през 1974 г. в Пазарджик. Завършва филмова и ТВ режисура в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”. С игралната си новела „План за отмъщение” (2008) печели „Златна роза” за дебют.
С какво Ви развълнува темата за прехода?
Смятам, че темата за прехода така и не беше разгледана много задълбочено в българското кино. Разбира се, появиха се няколко добри филма. Гледната точка в „Отрова за мишки” е малко по- различна и неочаквана, защото преходът е показан през очите на главните герои, които са крадци. Единственото, което ги интересува, е не какви ще са политическите промени в страната, а какво, колко и кога могат да откраднат, възползвайки се от политическия хаос през 90-те години. Това е характерно и за определена част от българското общество, което се възползва от годините на прехода, за да натрупа големи богатства, но в същото време загуби доста от човешките си ценности.
Не мислите ли, че темата за прехода вече се „поизтърка"?
Гледната точка е по-различна и по-неочаквана. От друга страна това не е филм само за прехода. Това е филм за едни момчета, чието приятелство е поставено на изпитание заради парите и заради една жена. Тази история е универсална. Тя може да се случи и в днешно време и тя ще бъде интересна за младите зрители.
Какво се крие зад заглавието „Отрова за мишки”?
Това е една отпаднала сюжетна линия в оригиналния сценарий на филма, който моят приятел и колега Венцислав Василев написа. Главните герои бяха амбицирани да търсят някаква митична отрова за мишки, която струва страшно много пари, и бяха изкушени да я открият, да я продадат и да спечелят с един удар богатството на живота си. Впоследствие тази сюжетна линия отпадна, но ние с Венци решихме, че заглавието е добър символ за героите. Започнах да ги оприличавам на мишоци или мишки, които са неизтребими. Даже сложното политическо време, в което живеем, не може да ги унищожи. Тези герои винаги ще са живи в нашата действителност.
Каква режисьорска интерпретация правиш по темата?
Филмът е направен с много хумор, с много неочаквани обрати, ударни сцени и смятам, че ще държи зрителя в интерес и напрежение през цялото време. Исках да направя гледаем филм, който да бъде посетен от широка публика, и много ще се радвам, ако темите на филма стигнат до хората.
Не е ли днешната форма на демокрация форма на скрит тоталитаризъм?
Смятам, че ние все още не живеем в истинска демокрация. Тепърва разбираме принципите й. Как да присъстваме, разбираме и участваме в нея. Все още се борим да я извоюваме. Хората, които са по улиците в момента, поставят основата на това. Може би нашите деца ще живеят в истинска демокрация.
Кой е любимият Ви филм за прехода?
Харесвам филм като „Сбогом, Ленин!”. Мисля, че беше с много неочакван и различен поглед по тази тема. Също „Животът на другите”, германски филм, който спечели „Оскар”. Има много добри и достойни филми.
Кое е онова, което „трови” героите във филма вчера и днес?
Времето. Политическата ситуация. Въпреки че те не се интересуват от нея, тя неминуемо се отразява върху живота им. Изводът на филма е, че ние, колкото и да сме аполитични, в един момент политиката и времето се отразяват на нашия живот. По-добре да бъдем активни, да имаме гражданска позиция и да се борим за някакви идеи.
Вие се изявявате като продуцент на независими филми. Какъв проект би Ви заинтригувал?
Трябва да е много различен, с неочакван поглед към темата. Режисьорът и сценаристът да са ярки личности. Да имат свой собствен стил и да имат какво да кажат на хората.