Словашката режисьорка Мира Форнай е в София във връзка с втория си игрален филм – „Кучето ми Килър“, и заради представянето на новия си проект за игрален филм „Cook F**K Kill“, селектиран за участие на София Мийтингс.
Защо решихте да разкажете тази история и по действителни събития ли е написан сценарият?
Аз съм почитател на авторското кино и искам да правя филми именно по този начин. Работих с двама драматурзи и се ползвах и от съветите на сценарен консултант. Но за мен е много важно сама да пиша сценариите, които ще режисирам. Към тази тема ме поведе любопитството ми. Исках да разбера защо все още съществуват такива предразсъдъци срещу различията в нашето общество. Винаги се стремя да избирам най-абсурдната и провокативна история. Проучвам темата си поне една година. Правя продължителен кастинг. Историята е вдъхновена от много реални събития, но е фикция.
Визуалният стил на филма Ви напомня документалистиката – с камера от ръка следваме героите в непосредствена близост. Няма допълнително осветление, липсва музика.
От самото начало бях наясно с визуалната концепция за филма и съм много щастлива, че екипът ми я прие. Защото това не се случва винаги – понякога хората искат много да изпъкнат, но моите колеги бяха изключително чувствителни и скромни. Главният герой е затворен в себе си младеж. С избора на подобен визуален стил успяваме да се доближим максимално до света му. Той не говори много. И ние трябваше да намерим други начини, с които да разкажем какво мисли той, какво го вълнува. Избрахме бавно темпо на разказване на историята, в което редувахме статични с нестатични кадри. Операторът и дизайнерът на звука свършиха страхотна работа, защото практически са невидими.
Финалът на филма не е оптимистичен, в смисъл че проблемът с расизма ще бъде разрешен.
Когато покажеш злото, винаги се вижда и доброто. Ако заснемеш нечий нещастен живот, напомняш на зрителите, че техният живот съвсем не е лош. Така че в този контраст има надежда. Като режисьор аз не показвам някакво решение на проблема. Освен това за мен е важно да не морализирам. Да не осъждам героите си. Расизмът е много трудна тема. Нещата не са чернобели, както ни ги показват по телевизията. Аз не заемам страна. Някой трябва да определи границите на допустимото отношение към различните хора, от които се състои едно общество. А в Европа те не са ясни.
Трудно ли намерихте финансиране за филм по такава трудносмилаема тема?
Всъщност темата е трудна, но понеже е противоречива, е много привлекателна. Но аз не съм склонна да правя никакви компромиси, когато работя, а това означава, че не мога да работя с продуцент, който ще изсипе много пари за проекта ми, но след това ще има и много изисквания. Работя само с продуценти, които виждат нещата така, както ги виждам аз. Това е трудното при набирането на финанси за този проект. Иначе имаме много предложения за сътрудничество.
За следващия ми проект, който ще представя тук днес – „Cook F**K Kill“, обаче се надявам да съберем малко повече пари. Темата отново е секси – става дума за домашното насилие. Тази тема е по-стряскаща от расизма, защото всеки се е сблъсквал с домашно насилие – или самият той го е преживявал, или познава някого, който е бил жертва на домашно насилие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.