Естетски филм. Тъжен, абсурдистки до някаква степен. По един много фин начин и смешен на моменти. Като филм на Каурисмаки. Самият Махмут Джошкун признава, че Каурисмаки е от любимите му режисьори и че сравнението на „Йозгат Блус” с филмите на Каурисмаки често се появява като тема в разговорите с публика, професионалисти, кинолюбители. Махмут Фазъл Джошкун, който е представян на СФФ и с предишния си филм „Объркана броеница” (2009), беше за пръв път в София тази седмица, за да участва с „Йозгат Блус” в Балканския конкурс. Той сподели, че тук веднага се е почувствал у дома си.
Започвам с Йозгат. Къде е Йозгат и защо Йозгат?
Разбира се, всичко е фикция, но съм сигурен, че може да се случи и в действителността. Исках да предам вкуса на провинцията през погледа на двама градски артисти, които обаче не са много успели в изкуството. Това беше намерението ми. Сигурен съм, че за зрителите по света, но също така и за нашите зрители в Турция, този въпрос стои на преден план. „Защо Йозгат?”...
Йозгат е един от най- малко познатите градове в Турция и сред самите жители на Турция. В самото сърце на страната е, в Централна Турция, но до него не можеш да стигнеш много лесно. Няма самолети, влакове – можеш да отидеш там само с автобус или с кола. Йозгат е интересно място с леко кичозната си архитектура и това също е елемент от филма. Обикновено в турското кино провинцията се показва откъм красивата й страна. Аз се опитах да създам един малко по-различен филм, който да не залага толкова на пейзажите, природните забележителности и т.н. Също така аз не давам панорамна представа за града, а използвам само парченца от него и посредством тези малки парченца се опитах да пресъздам моето собствено виждане за провинцията.
„Йозгат Блус”... Веднъж някой беше дефинирал блуса като състояние, когато „един добър човек се чувства зле”...
Да, това е и филм за меланхолията. Меланхолията като тъга без конкретна причина. И мисля, че героят ми е меланхоличен типаж по рождение. За мен той винаги си е бил такъв, не е станал такъв с възрастта или с отиването в Йозгат.
Има един ключов момент във филма – тогава, когато той решава да свали перуката си и да се движи по улиците без нея...
Да, тази перука е много важна, значението й е символично. Една от темите на филма е и възрастта, остаряването. Героят е някъде към 55-годишен, все още в добра форма и не иска да губи тази форма, младостта си. С тази перука той поддържа младостта си – и в живота, и на сцената като певец. И свалянето на перуката е един вид „излизане от възрастта” за него, в края на филма той е извън тази тема – възрастта.
Това е Явуз. А Неше – главният женски персонаж? Тя също е интересен образ. Обикновена жена на 30 и няколко, която напуска работата си в мола, където продава колбаси, за да отпътува за провинцията... и да прави кариера като бек-вокалистка.
Мисля, че много хора в Турция го правят. Тя специално ми напомня на много герои от телевизионни сериали, които живеят обикновен, не много приятен живот в предградията на Истанбул и мечтаят за нещо по-добро. Тя е смел персонаж, поема риск. И едновременно с това си остава практична, рационална. Любовната й история с третия персонаж – фризьора от Йозгат (също меланхолик, но по друг начин) – всъщност не е истинска любовна история. Тя е практична, той е романтичен. И просто се случва така, че се срещат. Но не мисля, че срещат любовта.
Финалната сцена на филма също носи своите послания. Явуз, вече без перука, без пари, без надежда, седи на автобусната спирка, готов да отпътува за Истанбул. Шофьорът прави „последното повикване за пътниците”, но героят остава неподвижен в чакалнята...
Да, той е хванат в капана на ситуацията, в която не знае дали да отпътува, или не. Реших на момента, че филмът трябва да завърши именно така.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.