Програмата на София Филм Фест в дненшия 14-и юли продължава от 18.00 часа в Дома на киното със среща с още един филм на Виталий Мански - режисьорът-документалист, който беше председател на Документалното жури на 24-тия София Филм Фест. Неговата творба "Под слънцето", копродукция между Чехия, Русия, Германия, Латвия и Северна Корея, излиза през 2015 година, но актуалността на наблюдаваната действителност е все така плашеща.
След като години наред Виталий Мански води преговори с правителството на Северна Корея, най-накрая е поканен да заснеме филм за живота на едно момиче и неговото семейство в годината, в която малката се подготвя за участие в празненствата по случай рождения ден на Ким Чен-Ир, честван под името Ден на изгряващата звезда.
"Татко казва, че Корея е най-красивата страна на света", споделя осемгодишната Зин-Ми. Може и да изглежда, че филмът на Мански снима радостта на момиченцето, патриотичните училищни паради и уроците по танци или пък родителите ѝ, с които заедно ядат вкусна храна в симпатичния им апартамент... но служителите на властта, които следят снимачния процес, не осъзнават, че Мански продължава да снима, след като вече е извикал "Край!"...
От 20.30 часа в Дома на киното ви каним на единствената прожекция на "Върлината" - един от най-обсъжданите филми от Кан 2019, дело на младия и изключително обещаващ руски режисьор Кантемир Балагов. Той спечели наградата за най-добър режисьор в конкурсната програма "Особен поглед", а филмът бе удостоен и с наградата на ФИПРЕССИ.
1945 г. Втората световна война е опустошила Ленинград. Сградите са разрушени, а хората мизерстват физически и психически. Въпреки че една от най-страшните обсади във военната история вече е приключила, сред останките продължава битката между живота и смъртта. Ива и Маша са две млади жени, които търсят смисъл и надежда в битката за оцеляване, за да започнат да изграждат живота си отначало.
В 21.30 часа отново е време за среща на открито в Кинодвор Г8. Там може да гледате анимацията
"Чутовното нашествие на мечките в Сицилия" на Лоренцо Матоти. Филмът е атрактивна стилна анимирана адаптация на романа на Дино Будзати, публикуван през 1945 година. Книгата е илюстрирана с неговите собствени
наивистични рисунки. Матоти и неговият екип са решили да запазят част от този стил.
За да открие отдавна изчезналия си син и осигури храна за зимата, могъщият крал на мечките слиза със своето семейство от планината към света на хората. След като се спасяват от ужасни чудовища и побеждават зъл благородник, мечките и хората заживяват заедно в мир...
Това е един чаровен фантастичен разказ, изключително подходящ дори за най-малките ни зрители. Филмът е озвучен на български език.
Всяка година Европейският парламент номинира десет филма, които заслужават вниманието на публиката, а три от тези заглавия се състезават за престижната Награда Лукс.
През 2019 година документалната творба на Мадс Брюгер "Нерешеният случай Хамаршьолд" беше сред тройката номинирани, които имаха шанса да бъдат субтитрирани на всички европейски езици и да бъдат представени във всички държави на Европейския съюз на специални прожекции. Публиката в България има възможност да се срещне отново с филма - той може да бъде видян онлайн до края на седмицата.
През 1961 г. самолетът на генералния секретар на ООН Даг Хамаршьолд се разбива. При обвитата в мистерия
катастрофа загиват Хамаршьолд и по-голямата част от неговия екип. След повече от 50 години, през които
случаят остава неразгадан, провокативният датски журналист и режисьор Мадс Брюгер ни повежда
на едно сюрреалистично разследване в търсене на истината. След много фалстартове, задънени улици
и интервюта, които заплитат загадката още повече, Брюгер и неговият съмишленик, шведът Гьоран Бьордал,
започват да надушват нещо много по-значително от това, което са очаквали.
Най-новата творба на грузинския майстор-режисьор Дито Цинцадзе е "Шиндизи". Филмът беше официалното предложение на Грузия за наградите "Оскар" и разказва ужасяваща истинска история от времето на руско-грузинската война през 2008 година. Шиндизи е малко село, където въпреки постигнатото споразумение за мирен коридор, руските окупационни сили подлагат на обсада грузинските войски. С риск за живота си местните селяни се заемат да спасят ранените грузински войници. "Стегнатият разказ и внимателното поднясяне на емоциите превръщат филма в образец за авторско кино, което ще допадне на фестивалната публика. Целият актьорски състав е изключително изразителен и индивидуализиран, без да се прекрачва границата на правдоподобното човешко поведение.", пише Дебора Янг в The Hollywood Reporter.
В рубриката "Интервю без автограф", която е онлайн, може да проследите специалната ни среща с Християна Райкова, режисьор на документалния филм "Гьолът" - начален час 19.30. Нейната творба беше част от Документалния конкурс на 24-тия София Филм Фест и може да бъде открита онлайн.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.