Ако все още не сте гледали българския игрален филм „Раци“ на Иван Черкелов, може да го направите на 10 март в Люмиер.
Прожекцията е от 14,30 часа. Със своя нестандартен кинематографичен език режисьорът ни представя поглед към двама приятели, които са въвлечени в борбата за надмощие между двама мафиотски босове и в един момент се оказват един срещу друг. В главните роли са Валери Йорданов и Филип Аврамов. Оператор е Рали Ралчев.
От 17,00 часа в същото кино започва италианска късометражна програма – фокус регион Фриули Венеция Джулия, а гости в залата ще са Давиде дел Деган и Ариела Реджо.
В 19,00 часа може да гледате „Смърт край езерото”, разказващ за убийство в тих провинциален град, за което има много заподозрени. Гости на прожекцията ще са актьорът Фаусто Шиапа и подуцентката Франческа Черма.
В 21,00 часа е началото на изпълнения с любов, смях и сумо филм „Според размера”. Филмът показва сумото като начин за получаване на признание и е протест срещу обсебения от мисълта за диети свят и социалния натиск върху хората с наднормено тегло.
Младите режисьори Ерец Тадмор и Шарон Маймон ни разкриват интригуващи и чудати персонажи и не оставят нито един повод за смях да им се изплъзне.
Първата прожекция в Дома на киното е още от 11,00 часа и е на руския филм „Една война” на Вера Глаголева. Създаден е по действителни събития и ни показва 5 жени, заточени на остров заедно с децата си. Прегрешението им е, че са родили деца на окупаторите.
Когато войната приключва, на острова пристига майор Максим Прохоров от НКВД, натоварен с мисията да изпрати жените в трудови лагери, а децата – в домове за сираци
Преди „Една война” гледайте късометражния филм на Тома Вашаров „По обед”.
От 13,30 ч. започва балканската копродукция „Магаре”. Режисьорът Антонио Нуич ни разказва за 40-годишен мъж, чиито семейни взаимоотношения не са цветущи. Но в рамките на две августовски седмици с помощта на едно магаре той опитва да разреши дълготрайните конфликти.
Преди представянето на „Магаре” можете да видите краткия филм „Топъл ноември” на Валентин Гошев.
В 16,00 часа е началото на филма „Лош ден за риболов”. Тази копродукция на Испания и Уругвай ни пренася при Орсини, който е импресарио на германския шампион по борба Якоб. Те преживяват добре, като обикалят малките градчета и организират показни турнири. Но двамата са заплашени от провал, когато срещу тях се изправя достоен съперник.
Преди този филм вижте късометражния „Новият” на Вито Бонев. В 18,30 гледайте „Самият Троцки” на канадския режисьор Джейкъб Тиърни. Това е необичайна романтична комедия, разказваща историята на един 17-годишен младеж, който вярва, че е прероденият герой на Съветската революция Лев Троцки.
Преди него можете да видите късометражния филм „Малкият принц” на Филип Андреев.
От 21,00 часа започва френското заглавие от международния конкурс „Истински живот” на Сара Леонор. Филмът разказва за Бруно и Изабел. Тя е учителка, а той – крадец, преследван от полицията. Единственият им изход е да се скрият в пуста местност в провинцията и да заживеят по нов, близък до природата начин.
Преди този филм е късометражният „Песен на песните” на Димитър Радев.
Програмата в Одеон започва от 18,00 часа с филма на Гиерги Джувани „Изток, Запад, Изток”, посветен на историята на албанския национален отбор по колоездене. Спортистите се включват в Тур дьо Франс, но стигат само до Триест, когато започва революцията, и те трябва да се върнат обратно в родината си, докато тя все още съществува.
Гости на прожекцията ще бъдат продуцентите на филма Шкумбин Истрефи и Франческо Талиябуе.
От 20,30 гледайте „Медал за храброст”. Режисьорът Калин Петер Нетцер ни показва 75-годишния Йон, който не е в много хармонични отношения нито с жена си, нито със сина си. Но когато получава медал за храброст за участието си във Втората световна война, той решава да използва героичния си имидж, за да стопли отношенията в семейството си.
Щастието на Йон обаче е кратко, защото от министерството му съобщават, че са направили грешка и той трябва да върне отличието. В пристъп на безнадеждност Йон си купува друг медал от бижутерията и се връща вкъщи с него.
От 22,30 часа можете да видите руското заглавие „Тъпан, барабан”. Действието се развива в средата на 90-те години на ХХ век, когато хората са изправени пред трудностите на прехода.
Една библиотекарка решава да продава на гарата нелегално книги от библиотеката, за да свърже двата края. Тогава тя среща любовта, но за съжаление щастието й е краткотрайно и самотното й и обидено сърце започва да таи желание за отмъщение.
От 19,00 часа в Евро синема вижте „Метропия”, който е първият недокументален филм на шведския документалист Тарик Салех. Историята ни отвежда в недалечното бъдеще, когато петролните ресурси са изчерпани и под земята има мрежа от гигантско метро. Когато Роджър от Стокхолм и мистериозната Нина влизат в него, те са въвлечени в тайна конспирация.
Стилът на филма е толкова новаторски, че със сигурност бележи ново начало в анимационното кино и заслужава голямо внимание.
В 21,00 часа гледайте иранския филм „Запази спокойствие и брой до седем”. Действието се развива на малък крайбрежен остров, където живеят 13-годишният Мото и баща му. И двамата се занимават с контрабанда – Мото пренася стоки, а баща му – хора.
Гост на прожекцията ще бъде режисьорът Рамтин Лавафипур.
В 17,30 във Френския институт може да видите „Ловен парк” на Любомир Младенов. Сюжетът ни представя момче и момиче, които се срещат някъде в големия град и го прекосяват заедно надлъж и нашир и в синхрона на крачките си те преоткриват себе си и нежността.
От 19,00 часа започва документалният филм на Иглика Трифонова „Роднини”. Той ни показва как се е вградил в новото общество и какво българско пази в сърцето си известният американски индустриалец с родопски корени Шефкет Чападжиев. Той започва пътя си като беден емигрант, пристигнал в САЩ от малко село на българо-турската граница. Днес той е сред най-богатите хора на континента.
От 21,00 часа е началото на „Заек по берлински”. Документалният филм на Бартош Конопка разказва непознатата история на дивите зайци, които са населявали територията около Берлинската стена, и какво се случва с тях, когато един ден стената е съборена.
Следващият документален филм в програмата е на Борис Митич и се казва „Довиждане, как сте?”. Той ни представя света на сръбските афоризми – бръснещо остроумна противоотрова на ежедневието. Невидимият разказвач е измъченият герой на нашето време, който е готов да даде живота си за каузата, само че все още не е открил своята.
От 18,00 часа гледайте документалния филм на Ян Шикъл „Кралят на Велиховки” в Чешкия център. Историята ни среща с Карел Зайсер, живял през 30-те и 40-те години на миналия век на чешко-немската граница. Всичко в живота на семейството му било наполовина чешко и наполовина немско. Това за тях не било проблем. Но когато войната свършила, цялото семейство било изселено в Германия.
В 19,15 започва друг филм на Ян Шикъл – „Статуите на дядо Винда”. Той ни разкрива интересната личност на скулптора Винценд Хавел.
Режисьорът ще бъде гост на прожекциите тази вечер.
От 18,00 часа вижте „Асса” на Сергей Соловьов в Руския културно-информационен център. Филмът е „музикално-криминална” киноистория, която разказва за младия музикант Банан, който се влюбва в любимата на гангстера Кримов Алика. Тяхната история обаче далеч не завършва щастливо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.