Един от най-чаканите филми на фестивала може да видите днес от 18.30 в Зала 1 на НДК.
„Храна за душата“ на Фатих Акин е с единствена прожекция в рамките на София Филм Фест. Продукцията спечели Специалната награда на журито на кинофестивала във Венеция.
Трогателната история на двамата братя от гръцки произход Зинос и Илиас обра не само овациите на професионалистите, но и симпатиите на фестивалната публика. Това е филм за семейството и приятелите, любовта, доверието и верността… както и за трудностите да запазиш мястото, което чувстваш като свой дом в днешния все по-непредсказуем свят.
В 20.30 е началото на „С куршум в главата” – новият филм на Жан-Пиер Жьоне (режисьорът на „Невероятната съдба на Амели Пулен” и на „Най-дългият годеж”).
Главният персонаж тук е Базил, който е уцелен от куршум като случаен свидетел на преследване с коли и престрелка.
След като е изписан, той се оказва безработен, но късметът му проработва, когато среща бивш затворник.
Изобретателният нов познат на Базил е усъвършенствал изкуството на преработването на отпадъци и води маргинално съществуване на бунището заедно с находчива група от неудачници, неизменно в добро настроение.
Програмата на кино Люмиер започва в 14.00 часа с филм-изненада специално за зрителите на София Филм Фест.
От 16.00 часа можете да видите копродукцията между Великобритания и Иран „По границата”. Действието във филма на Бабак Джалали се оформя от четири преплитащи се истории.
От една страна имаме 28-годишния туркменистанец Алам, който изучава сам английски език, защото иска да се ожени за Ана и да я отведе в Баку. 28-годишният персиец Хасан има магазин за дрехи, които обаче не се продават, защото не стават на никого. От Техеран пристига фотограф, за да снима 55-годишен туркменистански певец за своята бъдеща книга.
Преди много години съпругата на певеца е била отвлечена от овчар със зелен мерцедес.
В 18.30 започва филмът на Станимир Трифонов „Стъклената река”. Героите в този филм се впускат да разгадаят тайнствено наследство на богомилите. В основно място на действие се превръща глухо провинциално селце, където двама мъже се влюбват в една проститутка. Във филма ще видим Стефан Вълдобрев, Иван Ласкин, Стефан Данаилов, Захари Бахаров, Лидия Инджова, Наталия Дончева. Оператор е Емил Христов.
От 20.45 ще бъде връчена Наградата на София за принос към киноизкуството на един от най-знаменитите шведски режисьори Ян Троел. Тази вечер той ще представи филма си „Запечатани мигове”, разказващ за прохождането на фотографията в родината му.
Гост на прожекцията ще бъде и продуцентът на филма Томас Стендеръп.
Прожекциите в Дом на киното започват в 11.00 часа с френското заглавие от международния конкурс „Истински живот” на Сара Леонор. Филмът разказва за Бруно и Изабел. Тя е учителка, а той крадец, преследван от полицията. Единственият им изход е да се скрият в пуста местност в провинцията и да заживеят по нов, близък до природата начин.
Преди „Истински живот” може да видите краткия филм „Песен на песните” на Димитър Радев.
От 13.30 е полският филм „Момичетата от мола”, който е част от международния конкурс. С дебютното си творение Катаржина Росланйец дълбае в темата за лишения от ценности живот на младите хора днес. В сюжета става въпрос за 14-годишната Алисия, която е абсолютен аутсайдер в новото си училище. Един ден обаче популярните момичета решават да я приемат в групата си, но това не се оказва никак лесно.
Преди него ще видите късометражния документален филм „Късен дом” на Мария Аверина.
В 16.00 часа се насладете на „Източни пиеси” на Камен Калев, който вече представи България по света и получи награди от международни кинофестивали. Сега е в конкурсната програма и на София Филм Фест. Животът, който „пиесите” показват, е изпълнен с нежност и насилие, красив и грозен, искрен и тъжен, реалистичен до болка, 100 % реален.
Гост на прожекцията ще бъде режисьора Камен Калев.
Предшестващият филм е късометражната анимация „Анна Блуме” на Весела Данчева.
В 18.30 часа започва „Последното лято на детството” на режисьорката Хулия Соломоноф. Тази много лична история ни връща 40 години назад в далечна Аржентина. На фона на смутния период на военната диктатура едно младо момиче попада в малка ферма в провинцията, и там открива първата си любов.
Преди него е късометражния „Фугата” на Цветелин Йолов.
От 20.45 ще има още една прожекция на „Момичетата от мола”, който е част от международния конкурс. С дебютното си творение Катаржина Росланйец дълбае в темата за лишения от ценности живот на младите хора днес. В сюжета става въпрос за 14 годишната Алисия, която е абсолютен аутсайдер в новото си училище. Един ден обаче популярните момичета решават да я приемат в групата си, но това не се оказва никак лесно.
Гост на прожекцията е режисьорката на филма Катаржина Росланйец.
Преди „Момичетата от мола” ще видите късометражния документален филм „Късен дом” на Мария Аверина.
Късната прожекция в Дома на киното е на „Дневник на Уудсток” от 23.00 часа. Филмът е на Дон Алън Пенбейкър – един от доайените на музикалното кино. Той ни разказва историята на фестивала и с автентични кадри ни връща 40 години назад.
Гост на прожекцията е продуцентът на филма Крис Мулд.
От 18.00 часа елате на сръбския филм „Тук и там” – част от Балканския конкурс в Одеон. Сюжетът ни отвежда в Ню Йорк, където джаз музикантът Робърт приема предложението на хамалина Бранко да замине за Сърбия, да се ожени за приятелката му и така да ù осигури легално пребиваване в САЩ. Когато отива в Белград Робърт се влюбва в майката на Бранко.
Гости ще бъдат режисьорът на филма Дарко Лунгулов, актьорът Горан Радакович и продуцентът Джим Старк.
В 20.00 часа е началото на „Вярвам в ангели” на Никша Свиличич. Тази средиземноморска романтична комедия има за централен персонаж пощаджията Шиме, когото всички в малкия град харесват. Те го уважават, защото е необикновено компетентен по всички въпроси на острова. Но това се дължи на факта, че чете писмата, които разнася.
Филмът е в Балканския конкурс на фестивала, а режисьорът Никша Свиличич ще бъде гост на прожекцията.
От 22.15 можете да гледате „Часът на тъгата”. Историята представя четири различни съдби на персонажи, които носят белега на човешката тъга – тийнейджърка, посветила се на хип-хопа и графити изкуството, която не се разбира с родителите си; баща, който страда по удавената си дъщеря и се опитва да спаси остатъците от брака си; джаз музикант, който трябва да се погрижи за болната си майка и самотен пенсионер, който живее със спомените за любимата съпруга.
Режисьорът Ерик Назарян – една от големите надежди на арменското кино, ще бъде гост на прожекцията.
В 18.00 часа започва филмът „Аз убих майка си” на многообещаващия режисьор, роден през 1989 г. Ксавие Долан в Евро синема. За сега лентата е отличена на 18 фестивала. Провокативното заглавие ще ви въвлече в разразяващия се конфликт между хомосексуален син и неговата майка, чиито сложни взаимоотношения водят до непоносими крясъци и неконтролируема ярост.
В 20.00 часа заповядайте на „Другият бряг” на режисьора Георгий Овашвили, който ще бъде гост на прожекцията. Историята разказва за майка и син. които бягайки от етническото прочистване в грузинския район на Абхазия, стигат до Ереван. След конфликт с майка си, момчето Тедо започва своето самотно пътуване обратно в търсене на баща си.
От 22.00 часа вижте „Война за опиум” – четвъртият филм на афганския режисьор Сидик Бармак. Филмът разказва за двамата оцелели военни от катастрофирал насред пустинята американски хеликоптер, които сред маковите полета откриват афганско семейство, живеещо в руски танк. През тази особена призма е описана войната срещу талибаните и срещата с афганския опиум.
От 18.00 и 20.30 часа в Чешки център ще се прожектира първа и втора част на пътуващата късометражна програма Short Matters! на Европейската Филмова Академия (ЕФА), включваща номинираните за Европейска филмова награда късометражни филми.
От 18.00 часа можете да видите „Черната роза – емблема на тъгата, червената роза – емблема на любовта” в Руски културно-информационен център. Тук Сергей Соловьов разказва историята на 15 годишния Митя – потомък на белогвардееца–емигрант във Франция княз Лобанов–Ртишьoв. Един ден Митя се запознава със своята съседка Александра. Тя е бременна от човек, който не иска да поеме отговорност за детето си. След смъртта на дядо си, Митя получава голямо наследство и прави предложение на Александра да се оженят и да припознае детето й.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.